Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Woli Sernickiej

 

Nawigacja

  • OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE

    Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Naszej Szkole odbyła się uroczysta Akademia Patriotyczna, przygotowana przez panią Annę Topyłę-Goral we współpracy z panią Aleksandrą Chmielewską. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny, w którym znalazły się recytacje wierszy patriotycznych oraz pieśni, które poruszyły serca wszystkich zebranych.

    Podczas występów uczniowie przypomnieli zgromadzonym historię polskiej walki o niepodległość, wskazując kluczowe momenty i postacie, które przyczyniły się do odzyskania wolności. W ten sposób przybliżyliśmy młodszym pokoleniom trudną drogę, jaką Polacy musieli przejść, aby w 1918 roku odzyskać upragnioną suwerenność.

    W tym roku uczniowie Naszej Szkoły mieli także zaszczyt zaprezentować swoją Akademię Patriotyczną podczas gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

    Dziękujemy uczniom za ich zaangażowanie i piękne przedstawienie, które stało się wyrazem naszej wspólnej pamięci i szacunku dla tych, którzy walczyli o wolną Polskę.

  • SKO - czyli Szkolna Kasa Oszczędności

    Działalność Szkolnej Kasy Oszczędności (SKO) w naszej szkole jest oparta na współpracy z Bankiem Spółdzielczym w Lubartowie - oddział w Sernikach. 

    Czym jest SKO?

    SKO to program, który pozwala dzieciom rozwijać nawyk regularnego oszczędzania i umiejętność zarządzania pieniędzmi. Szkolny system odkładania pieniędzy wpływa korzystnie na podniesienie poziomu wiedzy ekonomicznej dzieci i młodzieży, a co za tym idzie wzrostu umiejętności i świadomości oszczędzania. Książeczka SKO pełni rolę pierwszego, małego konta oszczędnościowego, w którym Opiekun zapisuje zgromadzone środki. Opiekunem SKO w naszej szkole jest pani Wioleta Szostak. 

    Co jest celem SKO? 

    • Propagowanie idei oszczędzania wśród uczniów naszej szkoły.

    • Kształtowanie nawyku systematycznego oszczędzania.

    • Racjonalne gospodarowanie posiadanymi środkami finansowymi.

    • Kształtowanie umiejętności szanowania pieniądza.

    • Przyzwyczajanie do korzystania z usług bankowych.

    Witamy serdecznie nowych członków SKO i zapraszamy wszystkich uczniów do korzystania z programu i wspólnego oszczędzania!

  • Mistrzostwa Powiatu w Pływaniu

    W dniu 12 listopada odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Pływaniu. Naszą szkołę reprezentowały: Kinga Kusak oraz Zuzanna Wójcik.  Kinga startując w stylu grzbietowym na 50 m zajęła III miejsce i awansowała na mistrzostwa rejonu. Zuzanna  ukończyła zawody na V miejscu w stylu dowolnym na dystansie 50 m.. Gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów sportowych

  • Dzień Postaci z Bajek w grupie przedszkolnej 6-latków

     

    Dzień Postaci z Bajek w grupie przedszkolnej 6-latków

     

    5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W naszym przedszkolu dzień ten obchodziliśmy 4 listopada. W ramach współpracy z rodzicami pani Magdalena Barszczyk  kontynuując akcję „Czytamy dzieciom”, odwiedziła nasze przedszkole i przeczytała dzieciom bajkę pod tytułem  „Czerwony Kapturek”.

    To święto jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło.

    Z tej okazji, 4 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego 6- latków wyruszyły w podróż do krainy bajek. Był to dzień kolorowy i wesoły! Dzieci przebierały się w bajkowe stroje, uczestniczyły w konkursach i quizach. Wysłuchały fragmentów znanych bajek, a następnie rozpoznawały ich tytuły. Trafnie segregowały bajkowe rekwizyty oraz układały puzzle. Na chwilę mogły się zmienić w Kopciuszka, który oddziela ziarenka grochu od pestek dyni. Spotkały się z Babą Jagą, która była miła i uprzejma i wyczarowała dla dzieci wiele zagadek i zadań. Przedszkolaki sprawnie wykonywały polecenia i odgadywały zagadki, za co otrzymywały nagrody.

    Na zakończenie dnia dzieci wykonały galerię najpiękniejszych postaci z bajek. Ten wyjątkowy dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych. Bajkowe przedpołudnie dało przedszkolakom wiele optymizmu i radości, a uśmiech na ich twarzach był najlepszym tego przykładem

     

  • Pamiętamy....

    Uroczystość Wszystkich Świętych to czas zadumy, modlitwy, czas pamięci o tych, którzy odeszli do wieczności. Tuż przed tym świętem wiele osób sprząta mogiły swoich bliskich. Od wielu lat nasza szkoła włącza się w akcję sprzątania grobów księży, którzy  pracowali kiedyś  w naszej parafii oraz  poległych żołnierzy. Dzięki takim akcjom młodzież poznaje historię regionu i uczy się szacunku do tradycji.

    W środę 30 października uczniowie klasy VII i VIII wybrali się na jesienny spacer, by jak co roku uporządkować groby na cmentarzu parafialnym w Sernikach. Wzięli ze sobą rękawice i narzędzia ogrodnicze, które okazały się niezbędne przy czyszczeniu pomników, wyrywaniu trawy i chwastów oraz grabieniu liści. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem i pracowitością. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Na uporządkowanych grobach zapaliliśmy znicze i złożyliśmy kwiaty. Nie zapomnieliśmy też o modlitwie za zmarłych.

    Cmentarze przypominają o tych, którzy odeszli, jeszcze więcej mówią o tych, którzy pozostali...

  • Zawody w biegach przełajowych

    26 października 2024 r. odbyły się zawody w biegach przełajowych pn. „BiegaMY!” pod honorowym patronatem Wójta Gminy Serniki, zorganizowane przez Stowarzyszenie „Nowoczesna Gmina” w Sernikach. Biegi były rozgrywane dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych  w 5 kategoriach  na dystansach o długościach: 200m, 400m, 600m, 800m, 3 km.  Naszą szkołę reprezentowało wielu uczniów. Najlepsze rezultaty osiągnęli:  

    Kategoria KRASNAL – do lat 6
    Dziewczęta
    II miejsce Laura Milazzo
    III miejsce Sara Milazzo
    Chłopcy
    I miejsce Szymon Mazurek
    II miejsce Ignacy Karczmarz
    III miejsce Wojciech Wójcik

    Kategoria JUNIOR – 7-9 lat
    Dziewczęta
    II miejsce – Lena Szymankiewicz
    Chłopcy:
    I miejsce Szymon Węgrzyn
    II miejsce Eryk Łuszczyński

    Kategoria MŁODZIK – 10-12 lat
    Dziewczęta
    I miejsce – Nikola Karczmarz
    Chłopcy
    II miejsce – Antoni Wojciechowski

    Kategoria STARSZY MŁODZIK – 13-15 lat
    Dziewczęta
    III miejsce – Maja Ora

    Gratulujemy osiągniętych wyników  oraz życzymy dalszych sukcesów.

    Zdjęcia: https://serniki.eurzad.eu/biegamy/

  •  PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

    Dnia 25 października 2024 roku miała miejsce niezwykle ważna dla życia szkoły, uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. Wydarzenie takie zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, rodziców oraz nauczycieli.

    Na ceremonii obecni byli pan Paweł Woźniak-Wójt Gminy Serniki, pan dyrektor Artur Oniszko, nauczyciele oraz uczniowie. Zanim przedszkolaki zostały oficjalnie przyjęte do grona społeczności szkolnej, zaprezentoway swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Następnie przed pocztem sztandarowym ślubowały być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.                                                                                                                     

    Pan dyrektor Artur Oniszko dokonał pasowania na przedszkolaka symbolicznym ołówkiem oraz wręczył przedszkolakom pamiątkowe dyplomy. Nie zabrakło też upominków od pana Wójta, dyrektora oraz rodziców. 

    Przedszkolakom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów.

  • Zajęcia plastyczne w grupie przedszkolnej 6-latków.

    Jesień kolorami się mieni. Bukiet kropkowany z suszonych liści. Tak wyglądały zajęcia plastyczne w grupie przedszkolnej 6-latków.

  • PASOWANIE NA UCZNIÓW

    Uczniowie klas pierwszej są już pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej.

    18 października 2024 roku o godzinie 9.00 w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej.

    Świąteczny strój galowy uczniów, dekoracja, przygotowana sala dla gości i uczniów – to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. Zanim jednak nastąpił ten ważny w życiu każdego pierwszaka moment, uczniowie z klasy I przedstawili swoje umiejętności w programie artystycznym, przygotowanym przez wychowawcę klasy,która poprosiła o pomoc starszych uczniów z klasy III i Samorząd Uczniowski. Zaprezentowali w nim swoje umiejętności wokalne i recytatorskie, wykazali się wiedzą ogólną i znajomością zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w szkole i grupie rówieśniczej. Swoją postawą udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania .Po złożeniu ślubowania p. Artur Oniszko dyrektor szkoły dokonał symbolicznego pasowania na ucznia wypowiadając słowa: „Pasuje Cię na ucznia... ”

    Po części oficjalnej uczniowie klasy pierwszej dostali upominki od pana Pawła Woźniaka Wójta Gminy Serniki, p.Artura Oniszko dyrektora szkoły,p.Marty Sagan Przewodniczącej Rady Rodziców.Drobne upominki dostali również od rodzicow.

    Następnie uczniowie wraz z rodzicami i wychowawczynią oraz z zaproszonymi gośćmi udali się na słodki poczęstunek, który został przygotowany przez rodziców pierwszoklasistów.

    Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

  • Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Naszej Szkole

    Dnia 15 października 2024 roku w Naszej Szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej – święta wszystkich nauczycieli, pracowników oświaty oraz uczniów. To wyjątkowy dzień, w którym podkreślamy rolę edukacji i trud pracy pedagogów w kształtowaniu młodego pokolenia.

    Ważnym punktem programu było wręczenie Nagród Dyrektora oraz Nagród Wójta Gminy Serniki dla wybranych nauczycieli. To wyróżnienia za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, które zostały przyznane pedagogom wyróżniającym się zaangażowaniem, pasją i oddaniem dla uczniów oraz całej społeczności szkolnej. Nagrody te są symbolem podziękowania za ich trud, wytrwałość oraz codzienne poświęcenie.

    W części artystycznej apelu uczniowie klas młodszych i starszych przygotowali program, który składał się z wierszy i piosenek dedykowanych nauczycielom. Występy dzieci spotkały się z pozytywnym przyjęciem zgromadzonej publiczności, a młodzi artyści z dumą zaprezentowali swoje talenty, wyrażając wdzięczność za wsparcie i wiedzę, jaką otrzymują każdego dnia od nauczycieli. Był to dzień pełen pozytywnych emocji, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wyjątkowego wydarzenia, oraz gratulujemy wyróżnionym nauczycielom!

  • SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

    16 października przedszkolaki i uczniowie klas 0-III gościli policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie. Państwo policjanci zadając pytania, zachęcali dzieci do dzielenia się swoimi doświadczeniami. Okazało się, że uczniowie znają numery alarmowe do różnych służb, potrafią postępować w sytuacji zagrożenia, wiedzą jak prosić o pomoc.

    Podczas pogadanki dzieci przypomniały sobie podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, takie jak korzystanie z przejść dla pieszych, znaczenie sygnalizacji świetlnej i wyposażenie rowerów w odpowiednie światła. Zwrócono uwagę na noszenie odblasków, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Dzieci bywają pasażerami samochodów, zostały pouczone jak ważne jest nierozpraszanie kierowcy, zapinanie pasów bezpieczeństwa i używanie fotelików, podkładek.

    Ponadto policjanci podkreślili jak ważne jest przestrzeganie zasad ustalonych w szkole, szanowanie kolegów, uznawanie autorytetu nauczycieli.

    Dziękujemy funkcjonariuszom za poświęcony czas, za to że zechcieli podzielić się swoją wiedzą, za pouczająca i interesującą rozmowę. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie i będziemy mieli okazję ponownie współpracować w przyszłości.

  • ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

    10 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. To wyjątkowy dzień, który poświęcony jest zwiększaniu świadomości na temat zdrowia psychicznego oraz promowaniu dbałości o nie na co dzień. 

    Podczas wydarzenia uczniowie klas starszych uczestniczyli w warsztatach, podczas których poznali definicję zdrowia psychicznego, zdobyli wiedzę dot. czynników ryzyka oraz czynników chroniących zdrowie psychiczne, wzbogacili swoją wiedzę na temat sposobów dbania o zdrowie psychiczne, a także mieli możliwość przeanalizować swoje codzienne funkcjonowanie.

    Uczniowie klas młodszych wysłuchali ,,Bajki o dobrym ogrodniku”, dzięki której uświadomili sobie, że zdrowie psychiczne jest jak kwiaty w ogrodzie - trzeba o nie dbać każdego dnia, a także poznali czynniki sprzyjające ich zdrowiu psychicznemu.

    Na korytarzu zawisła także tematyczna gazetka. 

    Dziękujemy za udział wszystkim uczniom. Pamiętajmy, że troska o zdrowie psychiczne to codzienny, ciągły proces. Dokonujmy zatem dobrych wyborów, i wspierajmy się nawzajem!

  • Mistrzostwa Gminy w Drużynowym Tenisie Stołowym dziewcząt i chłopców w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej

    W dniu 8 października w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa Gminy w drużynowym tenisie stołowym dziewcząt i chłopców w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej.  Naszą placówkę reprezentowała drużyna dziewcząt , która ostatecznie zajęła 4 miejsce.  Skład drużyny dziewcząt:  Julia Furtak, Maja Ora, Julia Oniszko.  Turniej przebiegał w miłej atmosferze obfitującej w wiele ciekawych i zaciętych pojedynków. Gratulujemy zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

  • WYCIECZKA DO LUBARTOWA

    Dnia 8 października 2024r. dzieci z oddziałów przedszkolnych 5 i 6 latków oraz klasa I i II wybrały się na wycieczkę do Lubartowa. Pierwszym punktem wyjazdu było uczestniczenie w spektaklu teatralnym pt.,,WIELKI WYŚCIG W MALINOWYM LESIE.” Celem przedstawienia było przybliżenie dzieciom podstawowych przepisów ruchu drogowego i prawidłowego zachowania się w różnych sytuacjach na drodze i w życiu.

    Następnie udaliśmy się do Powiatowego Posteruneku Policji w Lubartowie, tam dzieci zwiedzały pomieszczenia w tym budynku i zapoznały się z pracą funkcjonariuszy policji.

    Uśmiechnięte i zadowolone pełne wrażeń wróciły do szkoły z bagażem nowych doświadczeń życiowych.

  • Zajęcia sensoryczne w grupie przedszkolnej 6- latków

    Zabawy sensoryczne to rodzaj aktywności dostarczający różnorodnych bodźców pobudzających i rozwijających zmysły dziecka. Korzyści z tych zabaw są następujące: stymulują rozwój dziecka, wpływają pozytywnie na umiejętności motoryczne, wspierają rozwój poznawczy, pomagają w koncentracji uwagi, rozwiązywaniu problemów, rozwijają pamięć i myślenie. Uczą odpowiedniego reagowania na bodźce zewnętrzne i wrażenia zmysłowe. Integracja sensoryczna najintensywniej przebiega do 7 roku życia. Do zabaw sensorycznych nie potrzeba skomplikowanych zabawek, można wykorzystać przedmioty codziennego użytku i produkty spożywcze. W piątek 4 października dzieci z grupy 6- latków brały udział w zabawach sensorycznych. Życzymy im kreatywności i wielozmysłowego poznawania świata.

  • ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

    Kiedy nadchodzi jesień, kultywujemy naszą szkolną tradycję, celebrujemy Święto Pieczonego Ziemniaka. Impreza łączy dobrą zabawę z elementami edukacyjnymi, a także pozwala na budowanie relacji i integrację w plenerze. 2 października rodzice rozpalili ognisko na boisku szkolnym, przygotowali pieczone ziemniaki i kiełbaski. Nauczyciele zadbali o gry, zabawy ruchowe, artystyczne oraz wyzwania intelektualne. Uczniowie mogli rozwiązywać łamigłówki, oglądać przyrodę pod lupą, uczestniczyć w mini wykopkach. Rzucali ziemniakiem do celu, ścigali się w workach. Nie zabrakło zajęć plastycznych. Wyklejanki olbrzymich wizerunków ziemniaków, projektowanie ziemniaczanego superbohatera, układanie mandali z jesiennych darów przyrody wymagały nie lada kreatywności. Najwięcej emocji wyzwoliło przeciąganie liny. To konkurencja, która zaangażowała wszystkich: dzieci, rodziców i nauczycieli.

    Dziękujemy wszystkim rodzicom za poświęcony czas i super zabawę. Do zobaczenia za rok.

  • Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych

    W dniu 1 października w Lubartowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Drużyna chłopców z roczników 2014 i 2015 w rywalizacji zajęła 9 miejsce, w skład której weszły: Oskar Hodun, Arkadiusz Kozak, Wojciech Kąc, Szymon Węgrzyn, Eryk Łuszczyński, Adam Gawdziński, Cezary Woźniak. Gratulujemy osiągniętych wyników oraz życzymy dalszych sukcesów sportowych.

  • Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka

    Dzień Chłopaka to szczególny dzień dla wszystkich chłopców naszej szkoły. Dla uczczenia tego święta, 1 października 2024 roku została zorganizowana dyskoteka szkolna dla uczniów klas IV – VIII. W przerwie od tańców uczniowie mogli posilić się pizzą i innymi smakołykami.

    Zabawa była wyśmienita, humory dopisywały, a muzyka była tak skoczna, że nogi same rwały się do tańca. Wszyscy chłopcy w otoczeniu dziewcząt, przy dźwiękach muzyki bawili się znakomicie.

    Wszystkim mężczyznom, tym dużym i tym małym, składamy najserdeczniejsze życzenia!

     

  • Dzień Chłopaka w oddziale przedszkolnym 5 i 6- latków

    Dzień Chłopaka zaliczamy do ważnych wydarzeń w naszym przedszkolu. Święto to stwarza okazję do wyrażenia pozytywnych emocji i pozwala budować atmosferę życzliwości. 30 września zgodnie z tradycją chłopcy otrzymali od koleżanek upominki. W tym dniu dzieci wysłuchały opowiadania „Jak Wojtek został strażakiem”. Kto z nas będąc małym chłopcem nie marzy, aby zostać kimś, kto odznacza się niebywałą odwagą, siłą, zręcznością i sprytem. Praktycznie każdy chłopiec chciałby być w przyszłości policjantem, żołnierzem czy strażakiem, kimś kto niesie pomoc innym. W tym dniu nie zabrakło również fotobudki. Uśmiechom i oznakom sympatii nie było końca.

  • ŚWIĘTO JABŁKA

    Święto Jabłka ma na celu popularyzowanie zalet tego owocu, a jest ich bardzo wiele. W jabłku znajdują się witaminy z grupy B, witaminy A, E, K, antyoksydanty, a także minerały takie jak jod, potas, magnez, cynk, fosfor i siarka.

    Dnia 27 września dzieci z oddziałów przedszkolnych 5 i 6- latków obchodziły to nietypowe święto ubrane w kolorze czerwonego jabłuszka. Dzieci wszechstronnie poszerzały wiedzę o jabłku: poznawały kształt, zapach, kolor i smak tego wartościowego owocu. Ponadto dowiedziały się do czego jest wykorzystywany. Zajęcia miały charakter nie tylko poznawczy ale również edukacyjny. Dzieci wykonywały zadania matematyczne: tworzyły zbiory, przeliczały owoce, porównywały wielkości. Na koniec wykonały piękne prace plastyczne „Wyklejane jabłuszko”. W tym dniu również nie zabrakło czynności kulinarnych z tym owocem, dzieci własnoręcznie wykonały muffinki jabłkowe, przy czym było wiele niecodziennej zabawy oraz nauki. Wszystko było bardzo smaczne. 

strona: