Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Woli Sernickiej

 

Nawigacja

  • Wycieczka uczniów klasy VII i VIII – odkrywanie tajemnic portu lotniczego.

    W dniu 10.12.2024 r. uczniowie klasy VII i VIII naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w wycieczce edukacyjnej, zorganizowanej w ramach projektu unijnego „Szanse rozwojowe szkół podstawowych w Gminie Serniki”. Celem wyjazdu było zapoznanie młodzieży z funkcjonowaniem portu lotniczego oraz przybliżenie pracy związanej z obsługą lotniska i podróżnych.

    Podczas wycieczki uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia zarówno ogólnodostępnej, jak i zastrzeżonej strefy lotniska. Przewodnicy opowiedzieli o elementach infrastruktury, takich jak terminal pasażerski czy płyta lotniska. Szczególnym punktem programu było zapoznanie z tzw. „ścieżką pasażera” – od momentu wejścia na lotnisko, poprzez odprawę biletowo-bagażową, aż po przejście przez kontrolę bezpieczeństwa.

    Uczniowie mieli również okazję odwiedzić bazę Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej. Tam zaprezentowano nowoczesny sprzęt ratunkowy oraz opowiedziano o codziennej pracy strażaków na lotnisku. Z bliska można było zobaczyć specjalistyczne pojazdy i dowiedzieć się, jak ważna jest rola służb ratowniczych w zapewnieniu bezpieczeństwa pasażerów i pracowników portu lotniczego.

    Młodzież miała też możliwość obserwacji startów i lądowań samolotów. Uczniowie przyglądali się nie tylko ogromnym maszynom w ruchu, ale także ich obsłudze na płycie lotniska. Z bliska mogli zobaczyć, jak wygląda tankowanie, załadunek bagażu czy przygotowanie samolotu do kolejnego lotu.

    Wyjazd był dla uczniów cenną lekcją o pracy w międzynarodowym środowisku, jakim jest lotnisko. Dzięki projektowi „Szanse rozwojowe szkół podstawowych w Gminie Serniki” młodzież miała okazję rozwijać swoją wiedzę i poszerzać horyzonty w niezwykle atrakcyjny sposób.

  • EKO-LEKCJA

    Segregowanie śmieci to nie tylko kwestia porządkowania przestrzeni, ale także troska o przyszłość naszego środowiska. Zajęcia na ten temat są kluczowe, by wpoić młodemu pokoleniu świadomość o potrzebie dbania o ekosystem.

    Między innymi taki cel miały warsztaty, które odbyli nasi uczniowie 9 grudnia w ramach kampanii „Mniej czarnego więcej kolorowego worka”. Kampania ta promuje zasady prawidłowej segregacji odpadów i ograniczanie ilości śmieci zmieszanych. Eko-lekcje przeprowadziła pani Grażyna Joachimowicz ze Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej. Wszystkie grupy, od trzylatków do ósmoklasistów, zdobyły wiedzę o rodzajach odpadów oraz jak wpływają one na środowisko naturalne.

    Dzieci nauczyły się, że ich codzienne decyzje mogą zmienić świat. Zrozumiały, że proces przetwarzania odpadów (recykling) pomaga ponownie wykorzystywać surowce a co za tym idzie oszczędzać zasoby naturalne, energię. Uczniowie nabyli praktycznych umiejętności segregowania śmieci, przypomnieli sobie zasady dotyczące poszczególnych pojemników. Starsi poznali pojęcia takie jak obieg zamknięty, styl życia zero-waste. Dowiedzieli się ile razy można przetworzyć plastikową butelkę. Chętnie słuchali jak można dać drugie życie używanym ubraniom, meblom. Dzielili się swoimi pomysłami.

    Miejmy nadzieję, że nauka segregacji odpadów od najmłodszych lat ukształtuje w dzieciach odpowiedzialne postawy ekologiczne, które będą miały wpływ na ich decyzje jako dorosłych.

  • MIKOŁAJKI 2024

    Listy napisane, sweterki wydziergane, zachowanie poprawione, herbatniczki i mleko przygotowane. Jak trudno skupić się na lekcji kiedy w oddali słychać dźwięk dzwoneczków.

    W końcu nadszedł ten wyczekiwany dzień. Naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj. Nie był sam, towarzyszyły mu dwie asystentki. A było starszemu panu w czym pomagać. Dzieci w przedszkolu i klasach I-III otrzymały piękne prezenty. Chętnie popisywały się swoimi umiejętnościami. Mikołaj nie musiał długo prosić o wierszyk czy piosenkę - mamy utalentowanych uczniów. Wizyta w każdej grupie kończyła się pamiątkowymi fotografiami.

     

    Drogi Mikołaju,

    dziękujemy za wspaniałą zabawę i upominki, do zobaczenia za rok.

  • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

    W naszej społeczności uczniowskiej są osoby szczególnie wyróżniające się swoimi osiągnięciami. Uczniów tych cechuje ciekawość świata oraz systematyczność pracy. Wielu z nich świetnie potrafi organizować swój czas, łącząc naukę z zajęciami sportowymi lub artystycznymi.

     

    Ich zaangażowanie zostało docenione. W ramach realizacji Gminnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży Stypendia Wójta Gminy Serniki za rok szkolny 2023/2024 przyznano:

     

    • Grzegorzowi Kosmie Saganowi kl. I
    • Mikołajowi Budce kl. I
    • Filipowi Polakowi kl. II
    • Oskarowi Hodunowi kl. III
    • Martynie Jedut kl. IV
    • Rozalii Sagan kl. IV
    • Kindze Twardzisz kl. IV
    • Zuzannie Wójcik kl. IV
    • Aleksandrze Karczmarz kl. V
    • Jagodzie Danił kl. V
    • Nikoli Karczmarz kl. V
    • Julii Furtak kl. VI
    • Inez Wielgus kl. VI
    • Kindze Kusak kl. VII
    • Wiktorii Grzegorzycy kl.VIII
    • Izabeli Tołubińskiej kl. VIII

     

    Uroczystość wręczenia stypendiów miała miejsce 6 grudnia 2024r. w dworku przy urzedzie gminy.  Pan wójt Paweł Woźniak serdecznie gratulował stypendystom i życzył kolejnych sukcesów.

  • Rozstrzygnięcie konkursu na plakat antynikotynowy

    W piątek, 6 grudnia, po zakończeniu meczu charytatywnego, odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na plakat antynikotynowy.

    Konkurs był podsumowaniem działań profilaktycznych przeprowadzonych w klasach IV–VIII przez panią pedagog Annę Topyłę-Goral, które miały na celu uświadomienie uczniom szkodliwych skutków palenia papierosów i e-papierosów. Uczniowie dowiedzieli się, jakie niebezpieczne substancje zawierają te produkty oraz jak działa mechanizm uzależnienia.

    W konkursie wzięło udział 10 uczniów, którzy wykazali się dużą kreatywnością i zaangażowaniem. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki, a na zwycięzców czekały nagrody rzeczowe, dyplomy oraz słodkości.

    Laureaci konkursu:

    • I miejsce: Hanna Kłoda, kl. IV

    • II miejsce ex aequo: Natalia Kowalczyk i Magdalena Kowalczyk, kl. IV

    Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom pomysłowości, chęci i pracy włożonej w przygotowanie plakatów.

    Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w kolejnych konkursach i wydarzeniach organizowanych przez naszą szkołę!

  • Mecz charytatywny

    W piątek 6 grudnia 20234 r. w naszej szkole w ramach akcji: „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” odbył się mecz charytatywny w halową piłkę nożną. W rozgrywkach wzięli udział Uczniowie vs Nauczyciele i Rodzice. Sportowa batalia zakończyła się remisem. W przerwie meczu mogliśmy oglądać pokaz tańca zaprezentowany przez szkolną grupę taneczną ArtDance. Naszym celem było zebranie produktów o długim terminie przydatności, słodyczy, środków higienicznych, zabawek, odzieży dla dzieci i rodzin potrzebujących pomocy i wsparcia. Z całego serca dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tę inicjatywę za zapał, ogrom empatii i chęci niesienia pomocy innym.

    Skład Nauczycieli i Rodziców: Magdalena Majchrzak, Marzena Hodun, Karolina i Grzegorz Kąc, Michał Serwin, Marcin Zagajski, Marta i Tomasz Sagan, Monika i Ireneusz Karczmarz, Tomasz Wojciechowski, Dariusz Demucha, Iwona Stępień, Joanna Furtak, Łukasz Chrzan, Weronika i Michał Jankowscy, Przemysław Janczak, Aneta Kobyłka,  Dominika Mazurek, Daniel Kisiewicz, Mateusz Lejkowski, pan dyrektor Artur Oniszko.

    Skład Uczniów: Oskar Hodun, Hubert Hodun, Wojtek Kąc, Filip Serwin, Damian Zagajski, Rozalia Sagan, Ola Karczmarz, Antek Wojciechowski, Paweł Demucha, Nikola Karczmarz, Julka Furtak, Oskar Janczak.

     

    Sędzia główny: Karol Jedut.
     

    Fot. Karolina Kąc

  • POMAGAMY

    We współpracy z 24 sztabem w RCEZ w Lubartowie i panem Danielem Kisiewiczem nasza placówka bierze udział w charytatywnej akcji Radia Lublin

    "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę".

    Zachęcamy do  przynoszenia darów rzeczowych do naszej szkoły

    do 20 grudnia 2024r.

  • WYCIECZKA KLAS 0 - III

    Uczniowie naszej szkoły z klas 0-III dnia 05.12.2024r. wybrali się na spotkanie z Mikołajem.

    „To zbyt daleko! To miejsce zna każdy. Dlatego my przenieśliśmy się nieco bliżej… do Magicznej Krainy!”

    A to wszystko w Pracowni Mikołaja… i to całkiem niedaleko. Mikołaj i elfy mają jednak jedną zasadę – magią i szczęściem należy się dzielić, dlatego przeżyj tą przygodę z przyjaciółmi.

    Trafiliśmy do pięknego, zaczarowanego miejsca. Rozglądasz się i wokół widzisz bajkową przestrzeń z atmosferą radości i świąt. Słyszysz pogodny śmiech elfów i pobrzękiwanie reniferowych dzwonków. W powietrzu czujesz słodki zapach świeżo upieczonych pierniczków.

    Powitał nas elf , który poprowadził nas w ten wspaniały świat. Po zjedzeniu obiady porwali nas pomocnicy Mikołaja do sali pachnącej świętami. Dzieci wykonywały pierniczki, które później zostały upieczone. następnie w innej sali czekał już na nas Mikołaj. Czekały tam na nich niezapomniane atrakcje min. wspólne śpiewanie, zagadki, inspirujące gry i zabawy, kreatywne zajęcia plastyczne.

    Spędziliśmy wyjątkowy czas w bajkowej scenerii. Elfy, Mikołaj i Pani Mikołajowa zadbali, aby dzieci spędziły kreatywnie czas oraz żeby uśmiech gościł na ich twarzach. Czas upłynął nam w miłej, świątecznej atmosferze.

  • DZIEŃ GÓRNIKA W NASZEJ SZKOLE

    Barbórka, zwana też jako Dzień Górnika obchodzona jest w Polsce 4 grudnia. Święto zagościło na ziemiach polskich w XVIII wieku. W tym czasie górnicy zbierali się w galowych mundurach na uroczystej mszy świętej, która często odbywała się na terenie kopalni, przy figurze św. Barbary, patronki górników.

    Dnia 04.12.2024 r. ( środa), tego dnia w naszej szkole podstawowej im. Marii Konopnickiej w Woli Sernickiej odwiedzili nas; emerytowany górnik Kopalni ,,Bogdanka"- Pan Dariusz Borzęcki oraz obecny pracownik Kopalni ,,Bogdanka" sztygar - Pan Paweł Puchacz.

    Panowie opowiadali o swojej ciężkiej i niebezpiecznej pracy, o warunkach tam panujących, prezentowali flagę, mundury i wiele wspaniałych pamiątek, rekwizytów związanych z pracą górnika.

    Na zakończenie Górnicy podarowali wszystkim przedszkolakom i uczniom naszej szkoły cukierki i upominki refundowane przez Kopalnię ,,Bogdanka", natomiast przedszkolaki podziękowały słodkimi upominkami  i dyplomami z wyrazami wdzięczności. Dziękujemy za przepiękne spotkanie, cieszymy się, iż w naszym środowisku mieszkają tak interesujący ludzie.

     

    ,, Niech Wasza ciężka praca zostanie doceniona!

    W dniu Barbórki życzymy Wam siły, wytrwałości i zdrowia,

    byście zawsze mogli z dumą wracać do swoich rodzin

    i cieszyć się spokojem w ich gronie". 

  • Dyskoteka Andrzejkowa

    W naszej szkole dnia 28 listopada odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Według własnych upodobań uczniowie mogli tańczyć przy ulubionych rytmach. Na imprezie  nie zabrakło wróżb i zabaw. W miedzy czasie dla naszych tancerzy czekały ulubione pizze oraz inne smakołyki. Mimo zmęczenia zabawą, uczniowie zakończyli dyskotekę w doskonałych humorach. 

  • WYCIECZKA DO LUBLINA

    Nowoczesna, unikatowa, sensoryczna wystawa interaktywna „Mówi obraz” była głównym celem wycieczki do Lublina. 11 listopada w Muzeum Narodowym uczniowie klas IV – VII wędrowali przez pięć stref, poświęconych elementom, z których składa się obraz: linia, barwa, kompozycja, technika i faktura, perspektywa.

    Na ekspozycji oglądali prace reprezentujące różne techniki i style, dzieła twórców ludowych, współczesnych mistrzów, XVIII-wieczne martwe natury i XIX-wieczne pejzaże. Te obrazy stały się kanwą do stworzenia instalacji wykorzystujących różne bodźce sensoryczne, które oddziałują na zmysły dotyku, wzroku, słuchu i węchu. 

    Uczniowie szkicowali na papierze i tablicach z kołków, komponowali żywe obrazy, mieszali barwy, układali martwe natury, oświetlali je, tworzyli asamblaż, poznawali dotykiem faktury różnych materiałów. Podziwiali tańczące plamki, swoje zwielokrotnione odbicia wewnątrz lustrzanego pokoju. Ciekawym doświadczeniem było „wejście w głąb” obrazu „Pejzaż jesienny” przedstawiającego las, gdzie oprócz śpiewu ptaków i szmeru strumienia dzieci mogły poczuć zapach mokrej ziemi, kory i liści.

    Ostatnią częścią wystawy były warsztaty "marmurowe inspiracje", posługując się farbami olejnymi, dzieci stworzyły abstrakcyjne obrazki o niepowtarzalnych wzorach.

    Wycieczkę zakończyliśmy zabawą w Strefie Wysokich Lotów. Bardzo szybko upłynęły dwie godziny szaleństw na trampolinach, konkursów sprawnościowych, zjazdów, wspinaczek i akrobacji.

  • Światowy Dzień Pluszowego Misia

    Pluszowy miś to nie tylko kultowa zabawka na całym świecie, ale i niezastąpiona przytulanka, towarzysz zabaw, pocieszyciel w smutnych chwilach, a przede wszystkim przyjaciel wszystkich dzieci.

    Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie, pluszowe misie oraz inne przytulanki  dnia 25 listopada 2024 roku ze swoimi właścicielami przybyły do naszej szkoły, żeby się bawić i świętować. W ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia nie zabrakło wspólnej zabawy w misiowej krainie. 

    Poznaliśmy historię święta, bawiliśmy się przy misiowych piosenkach. Nie zabrakło konkursów, quizów i zgadywanek o słynnych misiach występujących w znanych bajkach. Uczestniczyliśmy również w zajęciach ruchowych ze swoimi misiami oraz wykonywaliśmy prace plastyczne. Naszą szkołę odwiedziła również Pani Ewa Kowalczyk z Gminnej Biblioteki Publicznej w Woli Sernickiej obchodząc Dzień Pluszowego Misia przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcia.

    Ten wyjątkowy dzień był pełen uśmiechu, radości i świetnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

     

  • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

    Miło nam poinformować, że podczas uroczystości "Imieniny Miasta", 24 listopada, odyło się wręczenie nagród laureatom Powiatowego Konkursu Plastycznego "Lubartów w przyszłości - wizje miasta za 50 lat".

    Organizator konkursu, Lubartowski Ośrodek Kultury, nagrodził za prace pięcioro uczniów naszej szkoły:

     

    Kategoria Dzieci 5-7 lat

    I miejsce Szymon Wronowski kl. I

     

    Kategoria Dzieci 8-11 lat

    II miejsce Magdalena Kowalczyk kl. IV

    wyróżnienie

    Natalia Kowalczyk kl.IV

    Rozalia Sagan kl. V

    Martyna Jedut kl. V

     

    Gratulujemy i życzymy rozwijania talentów!

  • Międzynarodowy Dzień Tolerancji 

    W miniony piątek uczniowie klas młodszych naszej szkoły zaprezentowali niezwykłe przedstawienie z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji, który obchodzony jest corocznie 16 listopada. Wraz z Panią Wioletą Szostak przygotowali oni zabawną, ale pouczającą inscenizację, która zachęciła wszystkich do refleksji nad tym, jak ważne jest akceptowanie różnorodności w naszym codziennym życiu.

    Spektakl ,,Zaczarowani” ukazywał świat, w którym każdy byłby taki sam – miał te same zainteresowania, wyglądał identycznie i myślał w ten sam sposób. Taki obraz szybko pokazał, jak wiele tracimy, gdy nie doceniamy różnic między ludźmi. Uczniowie przypomnieli, że to właśnie nasza odmienność czyni życie ciekawszym i bogatszym. Szacunek, zrozumienie, równość i miłość do innych są fundamentami, które budują lepszy świat.

    Występ uświetniła Pani Dorota Wysok, która swoim talentem muzycznym wzbogaciła to wydarzenie. Jej wykonanie wraz z uczniami utworu "Tolerancja" Stanisława Sojki poruszyło serca publiczności.

    Pamiętajmy każdego dnia, że różnorodność jest wartością, a tolerancja drogą do lepszego zrozumienia i harmonii w świecie.

  • Mistrzostwa Rejonu w Pływaniu

    W dniu 21 listopada na pływalni MOSiR Puławy odbyły się Mistrzostwa Rejonu w Pływaniu. Naszą szkołę reprezentowała Kinga Kusak. Startując w stylu grzbietowym na 50 m zajęła VI miejsce. Gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów sportowych

  • WARSZTATY GARNCARSKIE

    Ceramika jest nie tylko rzemiosłem użytkowym, ale także formą sztuki ludowej. Garncarstwo w Lubelszczyźnie ma długą i bogatą tradycję, która sięga setek lat wstecz. Dziś te tradycje są pielęgnowane przez nielicznych rzemieślników. Tym bardziej cieszymy się, że 19 listopada mogliśmy gościć pana Krystiana Nowaka. Garncarz zapoznał naszych uczniów i przedszkolaków z podstawowymi technikami pracy z gliną, takimi jak: toczenie na kole garncarskim, lepienie ręczne, formowanie naczyń. Dzieci chętnie zakasały rękawy i brudziły raczki. Cieszyły się z pracy w małych grupach. Swobodnie wyrażały swoją kreatywność, eksperymentowały z formą przy wykonywaniu naczynek i figurek. Odczuły, że lepienie pomaga w wyciszeniu umysłu, skupieniu uwagi, wypoczynku.

    Mamy nadzieję, że dobrze się bawiąc podczas warsztatów choć trochę przyczyniliśmy się do propagowania garncarstwa, by nadal pozostało żywą częścią kultury i dziedzictwa naszego regionu.

  • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

    Dnia 18 listopada 2024r. po raz kolejny nasza szkoła przyłączyła się do obchodów XIV Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Od samego rana chętni uczniowie mierzyli się z wyzwaniem jakim jest tabliczka mnożenia. Specjalne miejsce w holu szkoły przygotowane na tą okazję zapraszało uczniów. Komisja w składzie uczniów: Julia Oniszko, Inez Wielgus i Julia Furtak nadzorowała przebieg akcji. Wzięło w niej udział 43 uczniów, w tym również uczniowie z klasy III. 35 uczniów uzyskało dyplom Eksperta Tabliczki Mnożenia. To niezły wynik, aczkolwiek niektórzy byli trochę niepocieszeni, bo brakowało im jednej dobrej odpowiedzi. No cóż myślę, że w przyszłym roku liczba Ekspertów w tej dziedzinie się powiększy- „Trening czyni mistrza”.

     

  • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

    Piosenka żołnierska i patriotyczna ma długą tradycję w polskiej kulturze, sięgającą czasów wojen i powstań narodowych. Wiele z tych utworów stało się symbolem walki o niepodległość, a także wyrazem tęsknoty za ojczyzną.

    Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brzostówce dba o zachowanie tej tradycji, organizując "Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej". To wydarzenie, corocznie, ma na celu upamiętnienie bohaterów narodowych oraz propagowanie wartości patriotycznych przez muzykę. Festiwal, 14 listopada, zgromadził 42 wykonawców z różnych szkół, którzy prezentowali utwory związane z historią Polski, wojskowością, a także z walką o wolność i niepodległość.

    Naszą placówkę godnie reprezentowały:

    Natalia Kowalczyk z klasy IV,

    Karolina Bodzak, Joanna Dzięcioł, Rozalia Sagan, Zuzanna Wójcik z klasy V,

    Maria Wysok z klasy II, która zdobyła I miejsce w kategorii soliści klas I-III.

     

    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  • SZKOLNY KONKURS
  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości
strona: