Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Woli Sernickiej

 

Nawigacja

  • Dzień Chłopaka w oddziale przedszkolnym 5 i 6- latków

    Dzień Chłopaka zaliczamy do ważnych wydarzeń w naszym przedszkolu. Święto to stwarza okazję do wyrażenia pozytywnych emocji i pozwala budować atmosferę życzliwości. 30 września zgodnie z tradycją chłopcy otrzymali od koleżanek upominki. W tym dniu dzieci wysłuchały opowiadania „Jak Wojtek został strażakiem”. Kto z nas będąc małym chłopcem nie marzy, aby zostać kimś, kto odznacza się niebywałą odwagą, siłą, zręcznością i sprytem. Praktycznie każdy chłopiec chciałby być w przyszłości policjantem, żołnierzem czy strażakiem, kimś kto niesie pomoc innym. W tym dniu nie zabrakło również fotobudki. Uśmiechom i oznakom sympatii nie było końca.

  • ŚWIĘTO JABŁKA

    Święto Jabłka ma na celu popularyzowanie zalet tego owocu, a jest ich bardzo wiele. W jabłku znajdują się witaminy z grupy B, witaminy A, E, K, antyoksydanty, a także minerały takie jak jod, potas, magnez, cynk, fosfor i siarka.

    Dnia 27 września dzieci z oddziałów przedszkolnych 5 i 6- latków obchodziły to nietypowe święto ubrane w kolorze czerwonego jabłuszka. Dzieci wszechstronnie poszerzały wiedzę o jabłku: poznawały kształt, zapach, kolor i smak tego wartościowego owocu. Ponadto dowiedziały się do czego jest wykorzystywany. Zajęcia miały charakter nie tylko poznawczy ale również edukacyjny. Dzieci wykonywały zadania matematyczne: tworzyły zbiory, przeliczały owoce, porównywały wielkości. Na koniec wykonały piękne prace plastyczne „Wyklejane jabłuszko”. W tym dniu również nie zabrakło czynności kulinarnych z tym owocem, dzieci własnoręcznie wykonały muffinki jabłkowe, przy czym było wiele niecodziennej zabawy oraz nauki. Wszystko było bardzo smaczne. 

  • POKAZY Z FIZYKI

    W dniu 26 września 2024 roku uczniowie naszej szkoły wybrali się do Lublina na POKAZY Z FIZYKI organizowane przez Instytut Fizyki UMCS w Lublinie. To już 64 ich odsłona.

    W programie znalazły się ciekawe zagadnienia i doświadczenia z druku 3D, fizyki ludzkiego ciała, promieniotwórczości i mechaniki. Obejrzeliśmy wiele projektów z drukarki 3D, między innymi postać Marii Skłodowskiej-Curie w skali 1:1, zabawki zręcznościowe, modele części ludzkiego ciała, różne przedmioty o wszechstronnym zastosowaniu. Przemek z klasy VIII dla dobra nauki poddał się nawet skanowaniu skanerem 3D, aby jego powłoka składająca się z wielokątów nadawała się do wydruku. Nikola z klasy VII miała za zadanie uczesać grzywę lwa za pomocą gorącego powietrza. Udało się to znakomicie. Lew z drukarki zyskał nową fryzurę.

    Mogliśmy obserwować pracę drukarki, wiemy jakie materiały stosuje się w druku, czym wypełnia się wnętrza modeli i jakich właściwości nabiera taki model. Ciekawe, że druk 3D służy do tworzenia testowych modeli oraz takich, których nie da się uzyskać w warunkach warsztatowych,

    a wydruki można również robić z betonu.

    Za pomocą eksperymentów mogliśmy sprawdzić siłę swoich nóg i obręczy barkowej, przepływ krwi, zmierzyć pojemność płuc, zbadać próg słyszalności dla swojego ucha. Wiemy jak działa np. wykrywacz kłamstw, detektor promieniowania, bramka na lotnisku do wykrywania substancji promieniotwórczych, maszyny proste. Można było między innymi sprawdzić pierwszą i drugą zasadę dynamiki na rurze beztarciowej., za pomocą wielokrążków zredukować wielokrotnie siłę potrzebną na wyniesienie i utrzymanie ciała na wysokości, zmienić głos po wciągnięciu helu do płuc, wystrzelić rakietę, zbadać promieniowanie tła, kamieni kopalnianych, płytek ceramicznych czy zegarka, którego wskazówki zostały pomalowane farbą uranową.

    Takie pokazy to doskonała okazja do zdobycia i pogłębienia wiedzy. Za rok będą kolejne.

    Jedź z nami! Warto!

  • Pierwsza pomoc w oddziale przedszkolnym 6 -latków

    Dnia 25 września dzieci z oddziału przedszkolnego 6- latków brały udział w próbnej ewakuacji. Oglądały wyposażenie największego wozu strażackiego Komendy Powiatowej PSP w Lubartowie. Pod okiem starszego ogniomistrza Krzysztofa Gieracha dzieci brały udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej. Przyswoiły wiadomości dotyczące numerów alarmowych 112 i 998. Celem szkolenia było wyrobienie u sześciolatków postaw przeprowadzenia akcji ratunkowej w obliczu wystąpienia zagrożenia zdrowia i życia poszkodowanego. Dzieci ćwiczyły na fantomie udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Nauczyły się jak zadbać o bezpieczeństwo własne i prawidłowo reagować i wezwać pomoc.

  • SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI

    Próbna ewakuacja w razie pożaru stała się okazją do spotkania ze strażakami. Nasi uczniowie korzystając z obecności druhów z OSP w Nowej Woli i Woli Sernickiej mogli obejrzeć wozy strażackie i ich wyposażenie, sprzęt gaśniczy. Mogli przymierzyć poszczególne elementy ubioru: hełmy, kombinezony. Pytali o pracę strażaków, ich obowiązki i akcje ratunkowe. Wielu z uczniów chciałoby wstąpić w szeregi straży, niemal wszyscy podziwiają ich za oddanie, bezinteresowność i odwagę. Dziękujemy.

  • XXIII Memoriał Ryszarda Kalbarczyka w Drużynowych i Indywidualnych Biegach Przełajowych

    W dniu 23 września na obiektach MOSiR w Lubartowie odbył się XXIII Memoriał Ryszarda Kalbarczyka w Drużynowych i Indywidualnych Biegach Przełajowych. W biegach indywidualnych w kategorii chłopcy  rocznik 2014 i młodsi II miejsce  zajął Szymon Węgrzyn, tuż za podium na IV miejscu uplasował się Oskar Hodun. Natomiast drużyna chłopców  z rocznika 2014 i młodsi w klasyfikacji drużyn zajęła II miejsce i awansowała do mistrzostw rejonu. Skład drużyny:  Szymon Węgrzyn, Oskar Hodun, Arkadiusz Kozak, Filip Polak,  Adam Gawdziński, Wojciech Kąc. W zawodach naszą szkołę reprezentowali również: Maja Ora, Łucja Wysok, Zuzanna Wronisz, Wiktoria Brudkowska, Filip Serwin, Damian Zagajski, Antoni Wojciechowski, Paweł Demucha, Rozalia Sagan, Zuzanna Wójcik, Kinga Twardzisz, Aleksandra Karczmarz, Nikola Karczmarz, Liliana Chmielewska. Gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

  • JESIEŃ W PRZEDSZKOLU

    O tym, że jesień jest jedną z najpiękniejszych pór roku ze względu na swe bogactwo barw wiedzą duzi i mali. 23 września dzieci z oddziałów przedszkolnych 5 i 6 latków przywitały tę malowniczą porę roku zabawami o tematyce jesiennej. Bawiąc się przyswoiły sobie wiadomości dotyczące jesieni. Poznały kolorowe liście, porządkowały je, przeliczały zbiory oraz rozwiązywały zagadki. Jak na kolorową jesień przystało, zajęcia podsumowały wykonując wielobarwne prace plastyczne.

    W tym dniu również odbył się konkurs ,,Jesienne nakrycie głowy". W konkursie wzięły udział dzieci z oddziałów przedszkolnych, z grupy 3 i 4 latków, 5-cio latków oraz 6-cio latków. Łącznie na wpłynęło 35 pięknych prac. Wszystkie nakrycia głowy nawiązywały do nowej pory roku, każde było inne, wyjątkowe i niepowtarzalne. 

    Wszystkim uczestnikom gratulujemy i każdemu życzymy samych ciepłych i słonecznych, jesennych dni. 

  • POMAGAMY...

    W dniu 21.09.2024r, Maja Ora uczennica klasy ósmej pomagała w organizacji Lubelskiej Biegowej Triady Pamięci- 9. Mila Pamięci Ofiar Komunizmu w Lublinie.
    Organizatorem wydarzenia jest Fundacja "Ruchu Solidarności Rodzin" i Region Środkowo - Wschodni NSZZ "Solidarność".

    Opiekunem był pan Daniel Kisiewicz

  • Lubelski Festiwal Nauki 2024

     

    Lubelski Festiwal Nauki odbywa się co roku w wrześniu. Tym razem pod hasłem "Człowiek sercem nauki". Jest organizowany przez wyższe uczelnie Lublina i ma na celu popularyzację osiągnięć naukowych i technologicznych wśród młodzieży szkolnej.

    Z tej okazji uczennice klasy VIII wybrały się 17 września się na międzyszkolną wycieczkę.

    W programie wyjazdu znalazły się projekty: "Roślina w mikroskali",

    "Naukowy spacer z Marią Curie - Skłodowską po doświadczeniach chemicznych" oraz "Od potencjału do zasilania - napięcia w roślinach".

    Podczas zajęć laboratoryjnych w Instytucie Biologii i Biotechnologii UMCS mieliśmy okazję doskonalić technikę obserwacji mikroskopowych oraz samodzielnego wykonywania preparatów.

    Pracowaliśmy na wysokiej jakości mikroskopach optycznych.

    Dowiedzieliśmy się, że w świecie roślin występuje wiele rodzajów potencjałów elektrycznych.

    Przekonaliśmy się, w jaki sposób reagują niektóre rośliny: muchołówka czy mimoza.

    Pod kierunkiem naukowców badaliśmy napięcie w owocach cytryny i bulwach ziemniaka. Zastanawialiśmy się, czy rośliny mogą stanowić przyszłość odnawialnych źródeł energii.

    W Instytucie Chemii poznaliśny ciekawe informacje z życia naszej noblistki. Obserwowaliśmy eksperymenty z pogranicza chemii i fizyki. Zobaczyliśmy, jak działają optyczne wybielacze, dlaczego warto stosować kremy do opalania z filtrem UV, jak zachowuje się roztwór fluorescencyjny. Do wykonania jednego z doświadczeń zgłosiła się Maja, która przygotowała roztwór, zbadała pH i określiła jego odczyn.

    Wycieczka była udana. Czekamy na kolejne wyjazdy edukacyjne.

  • POMAGAMY...

    W odpowiedzi na trudną sytuację mieszkańców zalanych terenów południowej Polski PCK uruchomił 16 września zbiórkę darów na rzecz poszkodowanych przez powódź.

    Nasza szkoła przyłącza się do tej szlachetnej inicjatywy. Do piątku (20.09.24) czekamy w szkole na poniżej wymienione produkty. Dostarczymy je do siedziby PCK w Lubartowie. 

  • Dzień Przedszkolaka w oddziale przedszkolnym 5 i 6- latków

    Dzień Przedszkolaka jest świętem obchodzonym corocznie 20 września, zostało ono ustanowione z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka uchwałą Sejmu RP 13 września 2013 roku. Celem święta jest popularyzacja wychowania przedszkolnego i wzrost jego znaczenia w świadomości społecznej. Z okazji tego święta 5 i 6 -latki pod opieką pani Patrycji Olszewskiej, pani Agaty Lisek i pani Bożeny Dychy uczestniczyły w zabawach i grach ruchowych, tanecznych oraz warsztatach plastycznych. Dzieci otrzymały baloniki i zdrowe przekąski. Dzień ten dostarczył wielu atrakcji. Życzymy wszystkim kochanym Przedszkolakom uśmiechu oraz radosnego i twórczego pobytu w naszym przedszkolu.

  • KURS PIERWSZEJ POMOCY

    Od lat priorytetem naszej szkoły jest by dzieci wiedziały, jak ważne jest pomaganie innym i reagowanie na sytuacje kryzysowe. Jako że jednym z kierunków polityki oświatowej państwa w tym roku jest wzmocnienie edukacji zdrowotnej w szkole, w tym nauki udzielania pierwszej pomocy, przystąpiliśmy do działania.

    18 września dzięki współpracy Gminy Serniki ze Stowarzyszeniem „Nad Wieprzem” w ramach realizacji zadania publicznego pt.: Szkolenie w zakresie zasad udzielania pierwszej pomocy dla uczniów szkół podstawowych na terenie gminy Serniki" uczniowie klasy VII i VIII gościli na lekcji ratownika medycznego, przedstawiciela Mila Medica.

    W ramach prowadzonych zajęć szkoła została wyposażona w urządzenie do udrażniania dróg oddechowych w przypadku zadławienia - LifeVac.

    Uczniowie dowiedzieli się m.in.: jakie są podstawowe regulacje prawne dotyczące pierwszej pomocy, jak ocenić miejsce zdarzenia, jak wezwać profesjonalną pomoc oraz jak postępować z nieprzytomnym poszkodowanym. Najważniejszą częścią szkolenia były ćwiczenia praktyczne, podczas których młodzież z zaangażowaniem wykonywała polecenia ratownika. Ćwiczenia grupowe pozwoliły im rozwijać zdolności współpracy i komunikacji, które są przydatne nie tylko w sytuacjach awaryjnych, ale również w codziennym życiu. Uczyli się, jak zachować spokój i podejmować szybkie, skuteczne decyzje. Uczniowie stali się bardziej świadomi, jak ich działania mogą wpływać na bezpieczeństwo innych. Dzięki zdobytym umiejętnościom czują się pewniej, wiedząc, że mogą skutecznie zareagować w sytuacjach zagrożenia zdrowia a nawet życia.

  • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH W GRUPIE 5-CIO ORAZ 6-CIO LATKÓW

    13 września 2024 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych grupy 5-cio latków oraz 6-cio latków obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki.

    Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości oraz zachęcenie ich do tworzenia, działania. W naszych oddziałach przedszkolnych był to dzień pełen różnorodnych zabaw, które były wypełnione kolorowymi kropkami. Podczas zajęć dydaktycznych z ogromną uwagą przedszkolaki słuchały opowiadania o zwyczajnej, małej kropce, która tak bardzo zmieniła życie pewnej dziewczynki o imieniu Vashti. Ta niezwykła historia uświadomiła naszym dzieciom, że każdy człowiek – mały i duży – ma swoją wartość. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt nie zwracał uwagi. Na zakończenie każde dziecko otrzymało order uśmiechniętej kropki.

    Było kolorowo, ,,kropkowo” i radośnie!

  • SPRZĄTANIE ŚWIATA 2024

    13 września 2024 roku nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do akcji „Sprzątania świata” - temat tegorocznej ogólnopolskiej akcji „Na straży czystej Ziemi”.

    Uczniowie otrzymali rękawice i worki na śmieci a następnie wyruszyli, aby sprzątać okolice szkoły i teren naszej miejscowości. Celem nadrzędnym akcji szkolnej było ukształtowanie postawy odpowiedzialności młodego pokolenia za obecny i przyszły stan środowiska naturalnego. Dzieci uczestniczyły w sprzątaniu z zaangażowaniem i z wielkim przejęciem.

    „Sprzątanie Świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie „nieśmiecenia”, edukacja na temat odpadów oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

    Pamiętajmy jednak, aby dbać o środowisko każdego dnia, nie tylko w czasie akcji.

  • WYBORY DO RADY SU

    Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego to nie tylko szkolna formalność, ale ważny element edukacji obywatelskiej. Promują kluczowe wartości, które pomagają uczniom rozwijać się jako świadomi i aktywni obywatele. To prawdziwe święto demokracji odbyło się w naszej szkole 10 września i pokazało, jak ważne jest uczestnictwo, uczciwość i współpraca w każdej społeczności.

    Pięć kandydatek zachęcało do głosowania na nie, prezentując na forum swoje autorskie programy wyborcze. Wiele obietnic wzbudziło aplauz wyborców. Uczniowie klas III-VIII wybierali również opiekuna SU spośród nauczycieli. Zaraz po sprawnie przeprowadzonym glosowaniu, zliczeniu głosów, poznaliśmy następujące wyniki wyborów:

     

    PRZEWODNICZĄCA RADY SU – Maja Ora z klasy VIII

    ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEJ SU – Rozalia Sagan z klasy V

    SEKRETARZ – Nikola Chrzan z klasy VII

     

    OPIEKUN SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO – pan Mateusz Lejkowski

     

    Gratulujemy i życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły.

     

  • WYJAZD NA PŁYWALNIĘ

     

    Dnia 09.09.2024r 33 uczniów z naszej szkoły uczestniczyło po raz pierwszy w zajęciach na basenie „ORKA” w Wólce Rokickiej zorganizowanych przez Gminę Serniki przy współpracy z Powiatowym Zrzeszeniem LZS w Lubartowie w ramach bezpłatnych zajęć z pływania dla dzieci klas I – III w ramach Ogólnopolskiego Projektu „Umiem pływać”.

    Głównym celem zajęć jest upowszechnianie aktywności fizycznej dzieci w środowisku wodnym oraz nabywanie przez nie podstawowych umiejętności pływania, a także uświadomienie dzieciom korzyści zdrowotnych jakie pociąga za sobą nauka tej ważnej umiejętności.

    Pod kierunkiem instruktora pana Huberta uczniowie poznawali tajniki umiejętności pływackich. Ćwiczenia w formie zabawowej dostarczały wiele radości i satysfakcji. Zajęcia na basenie rozbudziły potrzebę uczestnictwa dzieci w tej formie aktywności ruchowej.

    Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach.

    Z niecierpliwością czekają na kolejny wyjazd.

  • PROJEKT DLA KLAS I-III

     

    Uczestnikami projektu są uczniowie klas I – III.
    Tegoroczna edycja pod kryptonimem
    ŚWIAT PEŁEN EMOCJI
    stanie się świetną zabawą, dzięki której, poprzez czytanie,

    dzieci zgłębią tajemnice radzenia sobie z emocjami.

    Podpowiemy im, jak:

    💜 pielęgnować radość i szczęście,

    💜 radzić sobie ze smutkiem i złością,

    💜 walczyć ze strachem i odważnie kroczyć przez życie.

    Projekt doskonale wplata się
    w kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025.

    Projekt będzie realizowany w klasach I – III.

     

    PARTNER PROJEKTU:

    Wydawnictwo MAC Edukacja

    PATRONAT HONOROWY:

    Wydawnictwo Dwukropek Portal Niezbędnik Nauczyciela

     

    AUTOR I ORGANIZATOR PROJEKTU:

    Honorata Szanecka - dyrektor i nauczyciel w Szkole Podstawowej w Klonowie.

     

    CZAS TRWANIA PROJEKTU:

    od 1 października 2024 roku do 30 czerwca 2025 roku

     

    CELE PROJEKTU:

    - rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
    - rozwijanie aktywności czytelniczej,
    - doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
    - zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
    - pogłębianie wiedzy na temat radzenia sobie z emocjami,
    - kształtowanie u uczniów postaw empatii i samoakceptacji,

    - integracja zespołu klasowego,
    - współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych, - wspieranie rozwoju nauki języka polskiego i oświaty polskiej za granicą.

     

    PROJEKT SKŁADA SIĘ Z TRZECH MODUŁÓW:

     

    I MODUŁ od 01.10.2024r. do 31.12.2024r.

    RADOŚĆ I SZCZĘŚCIE

     

    II MODUŁ od 01.01.2025r. do 31.03.2025r.

    SMUTEK I ZŁOŚĆ

     

    III MODUŁ od 01.04.2025r. do 31.05.2025r.

    STRACH I ODWAGA

     

     

     

     

     

  • INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2024/2025

    Tegoroczne uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego rozpoczęly się 2 września mszą św. w Kościele św. Marii Magdaleny w Sernikach. Uczniowie, rodzice, dyrektorzy oraz nauczyciele wysłuchali jakimi wartościami powinien kierować się w szkole dobry chrześcijanin. Następnie, już w naszej salce teatralnej pan dyrektor Artur Oniszko powitał całą społeczność szkolną. Po odśpiewaniu hymnu państwowego odczytano list Wojewody Lubelskiego na nowy rok. Pan dyrektor dokonał krótkiej autoprezentacji oraz przedstawił wychowawców klas. Podziękował rodzicom zaangażowanym w przygotowanie sali dla sześciolatków. Uroczystość zakończyły życzenia samych sukcesów w nadchodzącym roku. Na koniec dzieci spotkały się z wychowawcami w swoich salach lekcyjnych.

     

    ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO W KOŚCIELE

  • WOLONTARIAT PODCZAS LUBARTOWSKIEGO BIEGU TERENOWEGO RUN WIEPRZ RIVER
  • ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSÓW SZKOLNYCH

     

    ODJAZDY DO SZKOŁY

    Serniki (pod sklepem Kajzerka),  godz. 7:12

    Serniki ( pod siedzibą gminy),  godz. 7:14

    Serniki Kolonia (obok posesji p. Wronisza),  godz. 7:19 

    Nowa Wieś, godz. 7:35

    Wólka Zabłocka, godz. 7:40

     

    POWROTY DO DOMÓW

    godz. 13:35 -  I kurs

    godz. 14:30 -  II kurs

    godz. 15:20 -  III kurs (tylko we wtorki i czwartki)

    Przystanki bez zmian.

strona: