Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Woli Sernickiej

 

Nawigacja

  • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

    Gratulujemy naszym uczennicom udanego występu podczas XVIII Festiwalu Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej, który odbył się 23 listopada w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzostówce.

    Maria Wysok z piosenką "Warszawskie dzieci" zdobyła I miejsce w kategorii solistów z klas I-III

    Grupa w składzie: Alicja Bicka, Aleksandra Karczmarz, Marta Mierzwińska, Zuzanna Wróbel z pieśnią "Czerwone maki" zdobył III miejsce w kategorii zespoły.

    Życzymy dalszych sukcesów.

     

     

  • SZKOLNY KONKURS
  • Mistrzostwa Powiatu w Pływaniu

    W dniu 16 listopada odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Pływaniu. Naszą szkołę reprezentowała Kinga Kusak Startując w stylu grzbietowym na 50 m zajęła I miejsce i awansowała na mistrzostwa rejonu. Gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów sportowych.

  • JESIENNE WARSZTATY Z RODZICAMI

    Jesień to taka pora roku, którą dzieci zazwyczaj kojarzą z nudą. Dni stają się krótsze, temperatura spada... Okazało się, że w naszej szkole wcale jesień nie musi być taka nudna. Wieczory mogą być miłe i wesołe, gdy zaprosimy rodziców do wspólnej zabawy. Korzystając z uroków jesiennej pogody dnia 14.11.2023 rodzice z oddziału przedszkolnego - 6 latków przybyli do szkoły aby wspólnie z dziećmi spędzić miło czas. Zaczęliśmy od zaprezentowania umiejętności artystycznych dzieci w krótkiej inscenizacji pt.” Jak leśna gromadka dbała o swój las”.Występ bardzo się podobał rodzicom. Dużo radości przyniósł wspólny taniec z dziećmi.

    Również dobrze poradzili sobie oczywiście rodzice w kolejnym punkcie spotkania. Wszyscy wykazali się twórczą fantazją podczas pracy twórczej. Pod czujnym okiem i pomocą dzieci rodzice szyli maskotki - SOWY.

    Celem spotkania, zabaw była integracja rodziny i przedszkola w działaniach na rzecz dzieci, rozwijanie i wzmacnianie więzi emocjonalnej dzieci z rodzicami, stwarzanie rodzicom możliwości poznania przyjaciół swego dziecka oraz wzbogacanie rodziców o nowe doświadczenie obcowania ze swoim dzieckiem. 

  • 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

    11 listopada 2023 r. obchodzimy 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest upamiętnieniem 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. Ojczyzna nasza zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru. Dopiero I wojna światowa przyniosła Polsce upragnioną niepodległość. Z tej okazji przedszkolaki z oddziałów 3-4 latki, 5- latki , 6- latki i uczniowie klas I- VIII uczcili to wydarzenie uroczystą akademią. Pan dyrektor Andrzej Karczewski w stroju marszałka Piłsudskiego zapowiadał występy młodych artystów, którzy zaprezentowali się śpiewając i recytując utwory patriotyczne, nie zabrakło również patriotycznego tańca z biało-czerwonymi wstążkami. W rytmie poloneza wszyscy zebrani udali się przed wejście do szkoły , by zapalić znicz przy popiersiu Józefa Piłsudskiego. Pan dyrektor podziękował wszystkim zebranym za podkreślenie rangi obchodzonego święta przez galowy strój i piękną postawę podczas apelu.

  • PASOWANIE NA UCZNIA

    3 listopada 2023 r. miała miejsce niezwykle ważna dla życia szkoły, uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. To emocjonujące wydarzenie jest piękną, szkolną tradycją kultywowaną od wielu lat. Pierwszoklasiści przygotowywali się do tego dnia wytrwale i starannie pod kierunkiem swojej wychowawczyni.

    Pierwszaki w obecności wójta gminy pana Pawła Woźniaka, dyrektora szkoły pana Andrzeja Karczewskiego, rodziców, nauczycieli i uczniów wykazały się wieloma umiejętnościami i pokazały, że zasługują na miano ucznia naszej szkoły. Zaprezentowali wiedzę o właściwym zachowaniu się w szkole, o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, dali się poznać jako młodzi patrioci, kochający swoją Ojczyznę. Zadeklarowali chęć do nauki oraz pokazali umiejętność pracy w grupie demonstrując ciekawe układy taneczno- rytmiczne. Podczas występu ujawnili swoje prawdziwe talenty.

    Dyrektor szkoły pan Andrzej Karczewski stwierdził, że pierwszoklasiści wykazali się wieloma umiejętnościami, zdali egzamin podczas występów i mogą być przyjęci do grona społeczności szkolnej. Słowa podziękowania zostały skierowane również do rodziców uczniów, którzy licznie zaszczycili szkołę swoja obecnością w tym dniu.

    Oficjalna część rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania przez uczniów szkoły i klasę pierwszą hymnu. Po uroczystym ślubowaniu, odbyło się pasowanie na ucznia dokonane przez Pana Dyrektora.
     Wszyscy oficjalnie powitali pierwszoklasistów w szeregach uczniów szkoły. Na pamiątkę tego wydarzenia pierwszoklasiści dostali upominki od pana wójta, od rodziców a od szkoły legitymacje szkolne,  pamiątkowe dyplomy i książki. Po uroczystości odbyło się sympatyczne słodkie spotkanie uczniów i rodziców z wychowawcą w sali lekcyjnej.
    Ten dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci całej naszej szkolnej rodziny.

  • DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

    Październik to miesiąc, w którym skupiamy się na zdrowiu psychicznym. To niezwykle ważna część naszego życia, którą często zaniedbujemy. Dbając o nasze emocje i umysł, możemy prowadzić bardziej satysfakcjonujące życie i lepiej radzić sobie z trudnościami. W naszej szkole w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego na korytarzu pojawiły się dwie gazetki. Pierwsza wspierająco - motywująca  z której dzieci mogły korzystać każdego dnia wyjmując potrzebne im do poradzenia sobie z daną emocją zwroty. Druga wskazująca jak dbać o zdrowie psychiczne. Cała nasza społeczność uczniowska zaangażowała się w profilaktyczny konkurs plastyczny pt.: " Zrób coś kreatywnego na Dzień Zdrowia Psychicznego ". Najlepsi otrzymali nagrody oraz dyplomy. 

  • EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA

     

    EU Code Week 2023, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.

    Na zajęciach w naszej szkole uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w zajęciach z kodowania i programowania robotów Codey Rocky, uczyli się modelowania 3D, oraz pisali kod w języku Scratch i C++.

    Celem zorganizowanych zajęć było pokazanie, że kodowanie nie jest takie trudne i może być wspaniałą zabawą. Programowanie ćwiczy również logiczne myślenie, spostrzegawczość, koncentrację uwagi czy umiejętności matematyczne. Zajęcia zostały przeprowadzone z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach Laboratoriów Przyszłości.

  • ,,STOP NARKOTYKOM”

     

      7 listopada 2023 r. w sali bankietowej w miejscowości Serniki-Kolonia odbył się konkurs

    wiedzy o narkotykach ,,STOP NARKOTYKOM” dla uczniów klas VI-VIII szkół

    podstawowych z terenu gminy Serniki, zorganizowany z inicjatywy Gminnej Komisji

    Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sernikach oraz Wójta Gminy Serniki – Pawła

    Woźniaka.

      Głównym celem konkursu było zapoznanie uczniów z profilaktyką uzależnień w kierunku

    narkomanii, zdobycie podstawowych informacji na temat negatywnego wpływu narkotyków

    na organizm człowieka, kształtowanie postaw asertywnych wobec propozycji zażywania

    środków odurzających, propagowanie zdrowego stylu życia oraz różnych form spędzania

    wolnego czasu bez używek, jak również zainspirowanie i zaktywizowanie środowiska

    szkolnego w zakresie działań profilaktyki uzależnień i integracja uczniów ze szkół Gminy

    Serniki.

      Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VI - Julia Furtak i Inez Wielgus, oraz

    klasy VIII - Matylda Ciesielska, Zuzanna Furtak i Wiktoria Grzegorzyca. Uczniowie

    musieli wykazać się dużą wiedzą, a ich zadaniem było rozwiązanie testu z zakresu

    profilaktyki uzależnień i zjawiska narkomanii. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani

    dyplomami oraz słodkimi upominkami, laureaci zaś otrzymali dodatkowo nagrody rzeczowe.

  • WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW

    Dnia 07 listopada 2023r. oddziały przedszkolne- 5 i 6 latków wybrały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Lubartowie. Pan starszy sekcyjny Michał Antoszak i młodszy aspirant Krzysztof Jaszczuk profesjonalnie zaprezentowali wozy strażacki i sprzęt, który się na nich znajduje. Wyjaśnili dzieciom do czego służy i w jakich sytuacjach go używają strażacy podczas akcji. Następnie zaprowadzili nas do sali edukacyjnej „Ognik”. Pan ogniomistrz Janusz Ogrodowski w sali edukacyjnej „OGNIK” przeprowadził zajęcia z zakresu bezpieczeństwa z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych.Jednym z celów było upowszechnianie wśród dzieci wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa przeciwpożarowego poprzez prowadzenie bezpośrednich działań praktycznych podnoszących wiedzę i umiejętności reagowania w sytuacjach zagrożenia. Prowadzący zaprezentowali; kuchnię, w której „powstał pożar” kuchenki gazowej, pokój dzienny w którym „zapalił” się telewizor i choinka, oraz łazienkę z piecykiem gazowym i „niesprawną” wentylacją. Przedszkolaki  wysłuchały opowieści o trudnej  i niebezpiecznej pracy strażaka oraz o akcjach ratowniczo- gaśniczych.   Strażacy wytłumaczyli dzieciom:
    •   jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem),
    •   jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń,
    •  do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego,

    Następnym punktem wycieczki były warsztaty w Centrum Nauki i Zabaw Eu-Geniusz .Dzieci uczestniczyły w warsztatach podczas ,których wykonywali samodzielnie slimy uwielbiane przez dzieci.Pod okiem pani Grażyny Banachewicz pracowali wytrwale do uzyskania końcowego efektu. W sali zabaw przedszkolaki mogły korzystać z wielu atrakcji.Zadowolona,nieco zmęczone ,pełne wrażeń wróciły do szkoły.

  • SPOTKANIE Z POLICJANTEM

     

           W każdej szkole duży nacisk kładzie się na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego dzieci  z przedszkola poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic.

    W ramach edukacji w tym kierunku zaprosiliśmy sierżanta sztabowego Jagodę Stanicką i aspiranta sztabowego Andrzeja Ochalskiego, którzy 31 października spotkali się z przedszkolakami-3 i 4 latki,5 latki i 6 latki. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Policjant rozmawiał  z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach , a w szczególności  omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Najprzyjemniejszą częścią spotkania było oglądanie przyniesionych przez naszego gościa  podstawowych akcesoriów policjanta. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

    Podczas spotkania z uczniami klas IV-VIII Policjanci zwrócili szczególną uwagę na bezpieczne poruszanie się rowerem. Przypomnieli przepisy ruchu drogowego dotyczące rowerzystów, zwrócili uwagę na odpowiednie przygotowanie i oznakowanie jednośladów. 

    W kolejnej części Policjanci przeprowadzili pogadankę dotyczącą cyberbezpieczeństwa. Opisali działania w Internecie, które są niedopuszczalne w świetle prawa. Przestrzegli młodzież przed podejmowaniem zachowań ryzykownych. 

  • SPOTKANIE POETYCKIE

    „Czy trudno jest napisać wiersz?”

    To tylko jedno z wielu pytań, które zadali nasi uczniowie panu Zygmuntowi Markowi Miszczakowi podczas spotkania w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sernikach, 25 października. Ten znany lubelski poeta odczytywał swoje wiersze, a temat każdego z nich był pretekstem do rozmowy z młodymi odbiorcami o ich codziennych sprawach: ich słabościach i zaletach, życiu szkolnym, patriotyzmie, relacjach z rówieśnikami. Po spotkaniu poetyckim uczniowie mogli zakupić tomiki wierszy i otrzymać autografy od ich autora.

  • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

    Mamy przyjemność poinformować o sukcesie uczennicy klasy VII, której praca została wyróżniona spośród 561 prac plastycznych z 17 placówek oświatowych z Lubartowa, Lublina oraz powiatu lubartowskiego. Kinga Kusak zajęła III miejsce w XXIII Powiatowym Konkursie Plastycznym „Jan Paweł II – Nasz Papież” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 4 w Lubartowie.

    Celem Konkursu było m.in. kultywowanie pamięci o Świętym Janie Pawle II, rozpowszechnianie wartości płynących z Jego nauczania, ukazanie wartości życia i jego piękna. Autorzy mieli odzwierciedlić w pracach plastycznych hasło: „Święty Jan Paweł II – Papież, który bronił prawdy o rodzinie”. Myślą przewodnią konkursu były wyjątkowe słowa Jana Pawła II o rodzinie: „Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu”.

    Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  • PAMIĘTAMY...

    Uroczystość Wszystkich Świętych to czas zadumy, modlitwy, czas pamięci o tych, którzy odeszli do wieczności. Tuż przed tym świętem wiele osób sprząta mogiły swoich bliskich. Od wielu lat nasza szkoła włącza się w akcję sprzątania grobów księży, którzy  pracowali kiedyś  w naszej parafii oraz  poległych żołnierzy. Dzięki takim akcjom młodzież poznaje historię regionu i uczy się szacunku do tradycji.

    W czwartek 19 października uczniowie klasy VII i VIII wybrali się, pod opieką p. Elżbiety Oniszko i p. Mateusza Lejkowskiego, na jesienny spacer, by jak co roku uporządkować groby na cmentarzu parafialnym w Sernikach. Wzięli ze sobą rękawice i narzędzia ogrodnicze, które okazały się niezbędne przy czyszczeniu pomników, wyrywaniu trawy i chwastów oraz grabieniu liści. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem i pracowitością. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Na uporządkowanych grobach zapaliliśmy znicze i złożyliśmy wiązanki, które wykonały w szkole uczennice klasy VII i VIII z paniami będącymi opiekunami Samorządu Uczniowskiego. Nie zapomnieliśmy też o modlitwie za zmarłych, którą odmówił z nami pan dyrektor Andrzej Karczewski.

    Cmentarze przypominają o tych, którzy odeszli, jeszcze więcej mówią o tych, którzy pozostali...

  • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

    Jakże nie pisać wiersza,
    jakże nie płonąć w podzięce
    za światło, co się rozszerza,
    za dar najpiękniejszy, za wiedzę!

    K.I. Gałczyński

     

    13 października świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. W tym dniu zaszczycił nas swoją obecnością Pan Paweł Woźniak - Wójt Gminy Serniki. Po powitaniu wszystkich zebranych przez Pana Dyrektora Andrzeja Karczewskiego, zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie uczniowie klasy V, którzy, w ramach pracy koła teatralnego, przygotowali kabaret „ Migawki ze szkolnej ławki”. Po części humorystycznej nadszedł czas na chwilę zadumy nad rolą nauczyciela we współczesnym świecie. W montażu słowno- muzycznym dzieci i młodzież szkolna wyraziła wdzięczność i uznanie dla pracy pedagogów. Po części artystycznej Pan Paweł Woźniak złożył wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły serdeczne życzenia, dziękując za trud wkładany w kształcenie i wychowanie. Nie zabrakło również podziękowań i życzeń od Pana Dyrektora oraz Przewodniczącej Rady Rodziców- Pani Elwiry Łuszczyńskiej.

    Wszystkim nauczycielom życzymy, by słowa Elizy Orzeszkowej: „Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek okazywany stanowi nauczycielskiemu” były myślą przewodnią naszych uczniów nie tylko od święta.

  • Dzień Pieczonego Ziemniaka

    Ziemniak nie jedno ma imię. Często nazywamy go pyrą albo kartoflem. To warzywo jest jednym z podstawowych produktów polskiej kuchni. Króluje na naszych stołach przygotowany na różne sposoby i jest przysmakiem wielu. Ziemniak to także zdrowe źródło białka, witamin, składników mineralnych i energii.

    W czwartek 5 października 2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pieczonego Ziemniaka. Cała społeczność szkolna uczestniczyła w zajęciach tematycznych przygotowanych przez swoich nauczycieli.  Uczniowie klas rozwiązywali zagadki i rebusy o zimniakach, zgadywali rodzaje warzy, mieli okazję do realizacji własnych pomysłów i kreatywności tworząc cudaki- ziemniaki . Było też sportowo- sztafeta skoków w workach i inne gry i zabawy z ziemniakiem w roli głównej. Uczniowie klas starszych podjęli się wyzwania i odszukali ukryte wcześniej ziemniaki. Zwieńczeniem tych niecodziennych przeżyć było ognisko z kiełbaskami oraz zajadanie pieczonych ziemniaków, przygotowanych przez rodziców.

  • Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

    28 września 2023r. odbyło się pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej. To ważne wydarzenie w życiu każdego pierwszoklasisty. Zanim jednak stali się oficjalnie przyjęci w grono czytelników biblioteki, musieli wykazać się znajomością bajek. Każdy z uczniów zgadywał  jakie postacie bajek były ukryte w rymowankach. Po takim wprowadzeniu każdy z pierwszoklasistów uroczyście przyrzekł, że będzie kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości oraz sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po uroczystości pasowania każdy z uczniów wykonał swoją zakładkę do książki.

  • DZIEŃ CHŁOPAKA

    28 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczęta, wchodzące w skład Rady Samorządu Uczniowskiego, przygotowały różne konkurencje dla młodszych i starszych uczniów naszej szkoły. Ich celem była integracja społeczności uczniowskiej poprzez wspólną zabawę. Chłopcy musieli wykazać się różnymi umiejętnościami. Było przyszywanie guzików na czas i nauka wiązania krawata. Sprawdzałyśmy też, czy nasi chłopcy znają się na kuchni i wiedzą, do czego służą wylosowane przez nich sprzęty. Nie zabrakło także konkurencji sportowych: rzucania do celu, żonglowania piłką nożną, skakania na skakance. Chłopców w ich zmaganiach wspierały koleżanki z klasy. Na zakończenie wszyscy zatańczyli belgijkę. Miłym akcentem były słodycze, które ufundowała Rada Rodziców.

  • Lubelski Festiwal Nauki 2023

    Dnia 20 września uczniowie naszej szkoły wybrali się na Lubelski Festiwal Nauki.

    Jest to inicjatywa wyższych uczelni Lublina popularyzująca najnowsze osiągnięcia naukowe

    i technologiczne wśród młodzieży szkolnej, w tym roku pod hasłem "Nauka dla przyszłości".

    Nasza przygoda z nauką rozpoczęła się od spotkania z podróżnikiem, panem Dominikiem Maińskim w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL. Wysłuchaliśmy ciekawej opowieści na temat

    "Wyspy Owcze - tam, gdzie owiec jest więcej niż ludzi". Dowiedzieliśmy się, że jest to wulkaniczny archipelag na Atlantyku należący do Danii. W krajobrazie wysp dominują łąki, fiordy, wodospady i malownicze wioski. Mieszkańcy wysp jako pierwsi na świecie wybudowali rondo dla samochodów w tunelu głęboko pod oceanem.

    Po krótkim spacerze uliczkami miasteczka akademickiego udaliśmy się do Instytutu Chemii UMCS na pokazy "Światło w reakcji chemicznej". Każde doświadczenie było poprzedzone krótkimi komentarzami prowadzących. Zobaczyliśmy jak zachowuje się roztwór fluorescencyjny, jak działają optyczne wybielacze w proszku do prania, dlaczego warto stosować kremy do opalania

    z filtrem UV. Najbardziej podobały się nam reakcje spalania i wybuchy.

    Dowiedzieliśmy się także dlaczego wodór jest postrzegany jako paliwo przyszłości a helem napełnia się dziecięce baloniki.

    Na wykładzie pt. "Diamenty w jubilerstwie, gemmologii i anegdocie" poznaliśmy właściwości

    i zastosowanie diamentu. Dowiedzieliśmy się gdzie znajdują się największe złoża tego cennego minerału oraz jaka jest różnica między diamentami i brylantami.

    Ostatnim projektem, w którym uczestniczyliśmy były "Obserwacje Słońca przez teleskopy".

    Pod kierunkiem naukowców z Instytutu Fizyki, dzięki nowoczesnym teleskopom i przy bezchmurnej pogodzie udało się nam zobaczyć protuberancje na skraju tarczy Słońca i plamy słoneczne. Były to niezwykłe widoki ...

    Już czekamy na kolejną taką wycieczkę.

  • POKAZY Z FIZYKI

    POKAZY Z FIZYKI organizowane są przez Instytut Fizyki UMCS w Lublinie. W tym roku odbyły się one po raz sześćdziesiąty trzeci. W dniu 21 września uczniowie naszej szkoły wybrali się na tę naukową imprezę. Program pokazów obejmował ciekawe zagadnienia i doświadczenia z fizyki latania i zabawek, rezonansów oraz termodynamiki. Poprzez ciekawe doświadczenia prowadzący potwierdzili najważniejsze prawa fizyczne. Dlaczego samolot może latać, jak działa silnik odrzutowy, kierunkowskaz i termoskop Galileusza, kamień celtycki i kalejdoskop, czy woda może wrzeć w temperaturze dużo niższej niż 100°C, dlaczego bańki mydlane maja kształt kuli i czy metalowa rura może grać a ogniki tańczyć? Na te i wiele innych pytań uzyskaliśmy odpowiedzi. Można było również zabawić się w fakira oraz sprawdzić słuszność twierdzeń w doświadczeniu z ciężkim kowadłem i młotem. Za pomocą kamery termowizyjnej można było określić temperaturę dowolnego ciała, w szybkim strumieniu powietrza uwięzić kolorowe piłeczki, a za pomocą fali akustycznej spowodować drgania szklanego kielicha. Nie obyło się także bez dużej ilości dymu…

    Kolejna taka lekcja fizyki za rok. Zapraszamy!

strona: