Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Woli Sernickiej

 

Nawigacja

PROGRAM WYCHOWAWCZO - PROFILAKTYCZNY STATUT SZKOŁY ROCZNY PROGRAM ROZWOJU SZKOŁY Zarządzenie w sprawie wprowadzenia standardów ochrony małoletnich STANDARDY OCHRONY MALOLETNICH

 

PROGRAM

WYCHOWAWCZO - PROFILAKTYCZNY

 

SZKOŁY PODSTAWOWEJ

IM. MARII KONOPNICKIEJ

W WOLI SERNICKIEJ

 

 

2023/2024

 

WSTĘP

 

Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny realizowany w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Woli Sernickiej, opiera się na hierarchii wartości przyjętej przez radę pedagogiczną, radę rodziców i samorząd uczniowski, wynikających z przyjętej w szkole koncepcji pracy. Treści Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego są spójne ze statutem szkoły w tym warunkami i sposobem oceniania wewnątrzszkolnego. Istotą działań wychowawczych i profilaktycznych szkoły jest współpraca całej społeczności szkolnej oparta na złożeniu, że wychowanie jest zadaniem realizowanym w rodzinie i w szkole, która w swojej działalności musi uwzględniać zarówno wolę rodziców, jak i priorytety edukacyjne państwa.

Rolą szkoły, oprócz jej funkcji dydaktycznej, jest dbałość o wszechstronny rozwój każdego z uczniów oraz wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny. Wychowanie rozumiane jest jako wspieranie uczniów w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej. Proces wychowania jest wzmacniany i uzupełniany poprzez działania z zakresu profilaktyki problemów dzieci i młodzieży.

Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny szkoły tworzy spójną całość ze szkolnym zestawem programów nauczania i uwzględnia wymagania opisane w podstawie programowej.

Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny określa sposób realizacji celów kształcenia oraz zadań wychowawczych zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, uwzględniając kierunki i formy oddziaływań wychowawczych, których uzupełnieniem są działania profilaktyczne skierowane do uczniów, rodziców i nauczycieli.

 

Uwagi o programie:

            Program powstał w oparciu o podstawę programową kształcenia ogólnego, misję szkoły i  treści dotyczące psychoprofilaktyki zapisane w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Podstawowe zasady realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego obejmują:

  • powszechną znajomość założeń programu – przez uczniów, rodziców i wszystkich pracowników szkoły,
  • zaangażowanie wszystkich podmiotów szkolnej społeczności i współpracę w realizacji zadań określonych w programie,
  • respektowanie praw wszystkich członków szkolnej społeczności oraz kompetencji organów szkoły (dyrektor, rada rodziców, samorząd uczniowski),
  • współdziałanie ze środowiskiem zewnętrznym szkoły (np. udział organizacji i stowarzyszeń wspierających działalność wychowawczą i profilaktyczną szkoły),
  • współodpowiedzialność za efekty realizacji programu,

II.  PODSTAWA PRAWNA

 

Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r.

 

Deklaracja Praw Dziecka Uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 20 listopada z 1959 r.

 

Konwencja o Prawach Dziecka przyjęta przez Zgromadzenia Ogólne Narodów Zjednoczonych  20 listopada 1989 r. (  Dz. U. z dnia 23 grudnia 1991 r.)

 

 Powszechna Deklaracja Praw Człowieka z 10 grudnia 1948 r.

 

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 20017 roku  w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej  kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej  (Dz. U. z 2017, Poz. 356 )

 

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

 

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28  sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

 

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lipca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.

 

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 4 luty 2022 r. w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym.

 

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek.

 

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii.

 

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 2016 r. w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020

 

Ustawa z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu                           i wyrobów tytoniowych.

 

Ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

 

Ustawa z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

 

Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59) - art. 26, art. 84 ust. 2 pkt 1 i ust. 3.

 

Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty  z późniejszymi zmianami.

 

Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela 

 

Priorytety Ministra Edukacji Narodowej na rok szkolny 2020/2021

 

Statut Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Woli Sernickiej

  1. NAJWAŻNIEJSZE CELE WYCHOWANIA I PROFILAKTYKI

DZIAŁALNOŚĆ WYCHOWAWCZA

 

    Działalność wychowawcza w szkole i placówce polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia i wychowanka w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:

CELE OGÓLNE

  1. fizycznej – ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia i wychowanka wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania zachowań prozdrowotnych, w tym w zakresie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się epidemii COVID-19 oraz chorób cywilizacyjnych
  2. psychicznej – ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności, ukształtowanie postaw sprzyjających rozwijaniu własnego potencjału kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi uczniów, zdrowiu i dobrej kondycji psychicznej, poszerzanie kompetencji i świadomości znaczenia wsparcia w sytuacji kryzysowej osób z najbliższego otoczenia uczniów (rodziców, nauczycieli i wychowawców, specjalistów w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, rówieśników),
  3. społecznej – ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz dokonywania wyborów, a także doskonaleniu umiejętności wypełniania ról społecznych, (np. epidemia COVID-19, sytuacja kryzysowa uczniów z Ukrainy),
  4. aksjologicznej – ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia, rozwijanie poczucia odpowiedzialności społecznej w sytuacjach kryzysowych zagrażających całemu społeczeństwu (np. rozprzestrzenianie się epidemii  COVID-19,).

 

Cele szczegółowe:

 

  • Przygotowanie uczniów do wyzwań współczesnego świata poprzez aktywność

intelektualną, edukację multimedialną, naukę języków obcych i zachowań

prospołecznych .

  • Uświadamianie praw i obowiązków dziecka, ucznia, człowieka.
  • Umożliwienie rozwoju własnych uzdolnień i zainteresowań.
  • Dostrzeganie w każdym uczniu ukrytych możliwości oraz zdolności i rozwijanie ich, aby uczeń był kreatywny i miał świadomość większej wartości swoich działań twórczych.
  • Kultywowanie tradycji europejskich, narodowych, religijnych, rodzinnych .
  • Budzenie uczuć patriotycznych oraz zainteresowań przeszłością i teraźniejszością Polski.
  • Rozwijanie wrażliwości na piękno przyrody i odpowiedzialności za jej ochronę.
  • Kształtowanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie własne

      i rówieśników.

 

DZIAŁALNOŚĆ PROFILAKTYCZNA

Cel główny:

Promowanie zdrowego stylu życia oraz przeciwdziałanie zachowaniom niepożądanym, ryzykownym wśród dzieci. Wspieranie uczniów w rozwoju psychofizycznym.

 

Cele szczegółowe dla uczniów:

 

  • Kształtowanie prawidłowych relacji interpersonalnych uczeń – uczeń, uczeń – nauczyciel, przeciwdziałanie agresji i przemocy.
  • Wsparcie ucznia w zmianie dysfunkcyjnego postępowania i zachowania na terenie szkoły.
  • Dostarczenie wiedzy i umiejętności z zakresu konstruktywnego rozwiązywania problemów i konfliktów.
  • Dostarczenie informacji o nikotynie, alkoholu, narkotykach i innych środkach uzależniających oraz zagrożeniach towarzyszących ich zażywaniu.
  • Zapobieganie niepowodzeniom szkolnym.

 

Cele szczegółowe dla rodziców:

 

  • Uzyskanie wiedzy na temat problematyki uzależnień oraz możliwości uzyskania pomocy w sytuacjach trudnych.
  • Rozwijanie współpracy ze szkołą (rozbudzenie świadomości i gotowości do czynnego uczestnictwa rodziców w działaniach profilaktycznych).

 

 

Cele szczegółowe dla nauczycieli:

 

  • Nabywanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do prawidłowego prowadzenia działań profilaktycznych.
  • Poznanie konstruktywnych sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
  • Doskonalenie umiejętności potrzebnych do prawidłowych relacji w szkole (zasady poprawnej komunikacji).

Cele szczegółowe dla psychologa/ pedagoga szkolnego:

  • diagnozuje środowisko wychowawcze, w tym stan kondycji psychicznej uczniów,
  • uczestniczy w poszukiwaniu nowych rozwiązań na rzecz budowania szkolnego systemu ochrony zdrowia psychicznego uczniów,
  • zapewnia uczniom pomoc psychologiczną w odpowiednich formach,
  • współpracuje z rodzicami uczniów potrzebującymi szczególnej troski wychowawczej lub stałej opieki, wsparcia psychologicznego,
  • zabiega o różne formy pomocy wychowawczej i materialnej dla uczniów,
  • współpracuje z rodzicami w zakresie działań wychowawczych i profilaktycznych, udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej rodzicom uczniów,
  • współpracuje z placówkami wspierającymi proces dydaktyczno-wychowawczy szkoły i poszerzającymi zakres działań o charakterze profilaktycznym, w tym z poradnią psychologiczno-pedagogiczną,
  • wpiera nauczycieli, wychowawców, inne osoby pracujące z uczniami w identyfikacji problemów uczniów, w tym wczesnych objawów depresji, a także w udzielaniu im wsparcia,
  • rozwija współpracę z nauczycielami, wychowawcami, a także pracownikami poradni psychologiczno-pedagogicznych w celu szybkiego i skutecznego reagowania na zaobserwowane problemy uczniów,
  • aktywnie włącza się do bezpośredniej pracy profilaktycznej i bezpośredniego wsparcia uczniów i rodziców, służy doradztwem dla nauczycieli, wspiera ich w identyfikowaniu problemów uczniów i prowadzeniu z uczniami zajęć wspierających, integracyjnych, profilaktycznych,
  • wspiera nauczycieli, wychowawców, innych psychologów czy pedagogów, którym trudno jest wspierać uczniów w związku z tym, że sami przeżywają stan silnego przygnębienia epidemią, przemęczenia lub przechodzą inny kryzys psychiczny
  • promuje budowanie dobrych, wzajemnych relacji pomiędzy wszystkimi grupami społeczności szkolnej, jako czynnika zwiększającego  skuteczność i efektywność udzielanego wsparcia.

 

IV. SYLWETKA ABSOLWENTA

 

Uczeń kończący naszą szkołę dobrze funkcjonuje w swoim środowisku, w domu i w szkole. Jest pogodny, ma pozytywny, choć nie bezkrytyczny stosunek do otaczającej go rzeczywistości. Posiada umiejętność efektywnego komunikowania, współpracy oraz kontrolowania własnych emocji. Jest świadomy dziedzictwa kulturowego regionu, kraju, Europy, świata. Dba o swoje zdrowie i sprawność fizyczną. Traktuje zdobywanie wiedzy jako podstawę własnego rozwoju. Działania zawarte w programie wychowawczo – profilaktycznym zmierzają do ukształtowania takiego modelu absolwenta, który niezależnie od indywidualnych cech osobowości, predyspozycji i talentów będzie wyposażony w zespół cech uniwersalnych, warunkujących właściwe funkcjonowanie we współczesnym świecie, takich jak:

  • kultura osobista  - zachowanie się z godnością i szacunkiem do drugiego człowieka  -

wyrażone przez postawę, kulturę słowa, strój i dbałość o estetykę otoczenia.

  • pozytywne nastawienie wobec innych - życzliwość, wrażliwość na krzywdę innych ludzi  - biednych, samotnych, cierpiących, niepełnosprawnych.
  • dążenie do budowania więzi między pokoleniami (uczeń-nauczyciel, dzieci - rodzice),
  • tolerancja i szacunek wobec ludzi o innych poglądach wobec ludzi innych ras, wobec

wyznawców różnych religii,

  • miłość i szacunek do Ojczyzny  - poznawanie jej historii, kultury , tradycji i wartości oraz troska  o utrzymanie i pomnażanie tego dziedzictwa,
  • szacunek dla pracy, nauki oraz uczciwość, rzetelność, aktywność społeczna, ofiarność i bezinteresowność,
  • umiejętność obcowania z przyrodą  - szacunek dla przyrody, odkrywanie jej piękna

i tajemnic oraz zdrowy odpoczynek,

  • zdolność do samodzielnego myślenia, szacunek dla prawdy, postępowanie zgodne

z własnym sumieniem,

  • radzenie sobie z emocjami własnymi oraz otoczenia,
  • odporność na negatywne wpływy różnych patologicznych zjawisk społecznych.

 

V. PODSTAWOWE KIERUNKI REALIZACJI POLITYKI OŚWIATOWEJ                         W ROKU SZKOLNYM 2023/24

 

Na podstawie art. 60 ust.3 pkt 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe ( Dz. U.

z 2017 r. poz. 59 i 949), w związku z art. 307 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy

wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60 i 949) Minister

Edukacji Narodowej ustalił następujące kierunki realizacji polityki oświatowej państwa

w roku szkolnym 2023/2024.

  1. Kontynuacja działań na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, w tym wsparcie powrotu do szkół języka łacińskiego jako drugiego języka obcego.
  2. Wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc w kształtowaniu u wychowanków i uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra, rzetelną diagnozę potrzeb rozwojowych dzieci i młodzieży, realizację adekwatnego programu wychowawczo-profilaktycznego oraz zajęć wychowania do życia w rodzinie.
  3. Doskonalenie kompetencji dyrektorów szkół i nauczycieli w zakresie warunków i sposobu oceniania wewnątrzszkolnego.
  4. Doskonalenie kompetencji nauczycieli w pracy z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, w tym w zakresie nauczania języka polskiego jako języka obcego.
  5. Podnoszenie jakości wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin udzielanego w systemie oświaty poprzez rozwijanie współpracy wewnątrz- i międzyszkolnej, a także z podmiotami działającymi w innych sektorach, w tym w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dzieci i wsparcia rodziny.
  6. Wspieranie nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw/działań w zakresie zachęcania i wspierania uczniów do rozwijania ich aktywności fizycznej.
  7. Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji.
  8. Rozwijanie umiejętności uczniów i nauczycieli z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.
  9. Wspieranie rozwoju nauki języka polskiego i oświaty polskiej za granicą oraz tworzenie stabilnych warunków do nauczania języka polskiego za granicą przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz beneficjentów przedsięwzięć i programów ustanowionych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

 

 

VI. Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny został opracowany na podstawie diagnozy w zakresie występujących w środowisku szkolnym potrzeb rozwojowych uczniów, w tym czynników chroniących i czynników ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z używaniem substancji psychotropowych, środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych oraz innych problemów występujących w środowisku szkolnym, z uwzględnieniem:

  • wyników nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez dyrektora,
  • wniosków i analiz (np. wnioski z pracy zespołów zadaniowych, zespołów przedmiotowych, zespołów wychowawczych),
  • wyników kontroli organu nadzoru pedagogicznego,
  • innych dokumentów i spostrzeżeń ważnych dla szkoły (np. koncepcja funkcjonowania i rozwoju szkoły opracowana przez dyrektora, uwagi, spostrzeżenia, wnioski nauczycieli, uczniów, rodziców).

 

Wnioski ogólne z przeprowadzonej diagnozy:

 

Przeprowadzona diagnoza pozwoliła na wyłonienie zagadnień, które należy kontynuować                 w roku szkolnym 2023/2024, gdyż podejmowane w ich obrębie działania przynoszą oczekiwane efekty. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

1. Budowanie poprawnych relacji między uczniami- niska kultura osobista uczniów, agresja słowna i fizyczna, brak szacunku wobec siebie.

2. Poprawę dyscypliny w czasie przerw.

3. Informowanie uczniów o skutkach nałogów, ze szczególnym uwzględnieniem                         e - papierosów.

4. Poprawę frekwencji i działania mające na celu wyeliminowanie samowolnego opuszczania zajęć lekcyjnych.

5. Motywowanie uczniów do nauki i wdrażanie do systematycznej pracy.

 

KSZTAŁTOWANIE POSTAW SPOŁECZNYCH, MORALNYCH I PATRIOTYCZNYCH

 

Cel

Zadania szkoły

Formy i sposób realizacji

Odpowiedzialni                        

Uwagi

Przygotowanie uczniów                             do uczestnictwa                     w życiu społecznym.

1. Uczenie współdziałania            w grupie rówieśniczej.                                

- Zapoznanie uczniów z normami współżycia społecznego – pogadanka.

- Zabawy i spotkania integrujące zespoły uczniów.

- Organizowanie imprez i uroczystości szkolnych, klasowych oraz wycieczek.

- Wzmacnianie pozytywnych postaw poprzez dramy.

wychowawcy klas,

nauczyciele poszczególnych przedmiotów,

opiekun SU

wg kalendarza imprez

2. Rozwijanie wrażliwości na potrzeby                       i trudności innych ludzi.

- Pogadanki na lekcjach wychowawczych w kl. IV – VIII  i zajęciach edukacyjnych w klasach 0 – III.

- Spotkania z seniorami z okazji Dnia Babci   i Dziadka.

- Krzewienie potrzeby udzielania pomocy osobom potrzebującym – udział w akcjach charytatywnych, wolontariat.

- Pogadanki na lekcjach religii.

- Odwoływanie się do autorytetów, literatury, filmu,

sytuacji życia codziennego.

wychowawcy klas I-VIII

 

wychowawcy klas I-III,

wychowawcy klas, nauczyciele poszczególnych przedmiotów,

opiekun SU

 

3. Kształtowanie

postaw tolerancji

wobec odmienności

kulturowej, rasowej,

odmienności

poglądów.

- Pogadanki na godzinie wychowawczej, religii, języku polskim, historii.

- Ukazanie równości wszystkich wyznań przy okazji różnych uroczystości.

- Pogłębianie wiedzy o kulturze i historii państw

europejskich – filmy edukacyjne

- Zapoznanie się z problemem statutu uchodźcy.

wychowawcy klas,

nauczyciele poszczególnych przedmiotów,

katecheta,

opiekun SU

 

 

4. Rozwijanie świadomości dotyczącej roli osób znaczących                      i autorytetów.

- Dostrzeganie pozytywnych wzorców zachowania                       w najbliższym otoczeniu.

- Wskazywanie wzorców osobowych w literaturze, historii, współczesności – prezentacje.

- Spotkania z ciekawymi ludźmi.

wychowawcy klas,

nauczyciele poszczególnych przedmiotów,

katecheta

 

5. Promowanie zasad

kultury osobistej.

- Pogadanki na godzinach wychowawczych.

- Rozmowy z uczniami.

- Zwracanie szczególnej uwagi na poprawność językową oraz na zwroty grzecznościowe.

- Dostrzeganie i nagradzanie najdrobniejszych przejawów właściwego  zachowania.

- Gazetki promujące zasady kultury osobistej.

- Egzekwowanie właściwego zachowania uczniów wobec osób dorosłych i rówieśników.

wychowawcy klas,

nauczyciele poszczególnych przedmiotów

 

 

opiekun SU

 

6. Kształtowanie

pozytywnych cech

osobowości

(samodzielności

odpowiedzialności

pracowitości).

- Pogadanki na godzinach wychowawczych.

- Pogadanki na lekcjach przedmiotowych.

- Zajęcia z pedagogiem szkolnym.

- Indywidualne rozmowy z uczniem

- Udział w konkursach przedmiotowych,

artystycznych i sportowych.

wychowawcy klas,

nauczyciele poszczególnych przedmiotów,

pedagog szkolny

 

7. Kształtowanie u uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra.

- Udział w projekcie edukacyjnym „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

- Zajęcia edukacyjne i pogadanki wychowawcze, scenki dramowe.

- Udział w akcjach społecznych i charytatywnych, wolontariat.

- Organizacja apeli szkolnych.

- Poszerzanie wiedzy na temat akcji humanitarnych                    w Polsce i na świecie – plakaty, prezentacje, filmy edukacyjne.

- Odwoływanie się do autorytetów, literatury, filmu,

sytuacji życia codziennego.

 

wychowawcy klas I-III,

 

wychowawcy klas 0 – VIII, pedagog, psycholog, nauczyciele poszczególnych przedmiotów,

 

- opiekun SU

 

wg harmonogramu

wychowawcy klas 0 – VIII, nauczyciele poszczególnych przedmiotów

 

8. Wspieranie prawidłowego rozwoju emocjonalnego                             i społecznego.

- Pogadanki wychowawcze i zajęcia edukacyjne.

- Rozwijanie umiejętności rozpoznawania swoich mocnych i słabych stron- materiały edukacyjne

- Rozwijanie poczucia własnej wartości – filmy edukacyjne.

wychowawcy klas,

nauczyciele poszczególnych przedmiotów,

pedagog szkolny

 

9. Wyrabianie umiejętności akceptacji, uczenie odpowiedzialności                  za siebie i innych.

- Zajęcia edukacyjne i pogadanki wychowawcze, scenki dramowe.

- Uświadomienie uczniów o konieczności poszanowania  cudzych dóbr materialnych   i osobistych oraz mienia szkoły.

wychowawcy klas,

nauczyciele poszczególnych przedmiotów,

pedagog szkolny

 

10. Stwarzanie okazji do przeżycia sukcesu.

- Przeprowadzanie w klasach diagnoz i ankiet wstępnych, obserwacje podczas bieżącej pracy.

- Wspomaganie uczniów w procesie uczenia się – typy inteligencji i style uczenia się – zajęcia z pedagogiem.

- Prowadzenie zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań, warsztatów.

- Organizacja konkursów, zawodów sportowych.

- Udział w konkursach, zawodach sportowych i innych formach prezentacji własnych umiejętności.

- Przygotowanie programów artystycznych na uroczystości szkolne, prezentowanie talentów na forum szkoły.

- Prezentacja wyników konkursów na apelu,  na gazetce, na stronie internetowej szkoły

dyrektor, opiekunowie kół zainteresowań,  wychowawcy klas, nauczyciele poszczególnych przedmiotów

 

11. Kształtowanie umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami.

- Wykorzystywanie podczas zajęć technologii informacyjnej.

- Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów – kompetencji informatycznych.

- Prowadzenie zajęć dodatkowych doskonalących umiejętności informatyczne.

- Zachęcanie uczniów do wykorzystywania technologii informacyjnej w procesie uczenia się.

- Wykorzystanie sztucznej inteligencji do  wspomagania planowania nauczania.

nauczyciel informatyki, nauczyciele poszczególnych przedmiotów                          

 

12. Wykorzystanie       w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość.

- Wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do nauki w systemie zdalnym.

- Wykorzystywanie podczas zajęć zasobów cyfrowych, w szczególności z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu „Laboratoria przyszłości”

 - Kształcenie na odległość poprzez platformy edukacyjne

nauczyciele poszczególnych przedmiotów, nauczyciel informatyki

 

12. Wspomaganie uczniów                                     w podejmowaniu   decyzji edukacyjnych                              i zawodowych.

- Świat zawodów i rynek pracy: poznawanie zawodów, specyfika pracy w wybranych zawodach.

- Kształtowanie umiejętności analizowania własnych zasobów m.in.: zainteresowań, zdolności i uzdolnień mocnych i słabych stron, jako potencjalnych obszarów do rozwoju.

- Rozbudzanie aspiracji zawodowych i motywowanie                  do działania zajęcia edukacyjne, wycieczki.

- Kształtowanie szacunku do pracy.

wychowawcy klas I-

VIII, nauczyciel oddziału przedszkolnego, pedagog szkolny

( nauczyciel doradztwa zawodowego)

 

 

13. Kształtowanie przedsiębiorczości        i aktywności.

-Budzenie szacunku do ludzi różnych zawodów: lekcje tematyczne, spotkania z przedstawicielami różnych zawodów.

 

 

 

14. Budzenie ciekawości poznawczej

- Rozwijanie kompetencji matematycznych poprzez udział w konkursach matematycznych, zajęciach dodatkowych.

- Rozbudzanie myślenia matematycznego poprzez gry matematyczne( szachy).

 

 

Samorządność

uczniów

1. Uczenie

samorządności, zasad demokracji.

- Wybory do Samorządu Klasowego.      

- Wybory do Samorządu Uczniowskiego.

- Wybór opiekuna Samorządu Uczniowskiego.

- Zapoznanie uczniów z zasadami demokracji  i wyborów do władz samorządowych i parlamentu.

wychowawcy klas

opiekun SU, nauczyciel historii

 

2. Przygotowanie

do podejmowania                        i pełnienia ról

społecznych.

- Zapoznanie uczniów z dokumentami szkoły.

- Wytworzenie potrzeby aktywnego udziału w życiu szkoły, stymulowanie postaw prospołecznych -

działalność Samorządu Klasowego i Uczniowskiego.

- Kształtowanie poczucia odpowiedzialności  za siebie i innych.

wychowawcy klas, nauczyciele poszczególnych przedmiotów,

opiekun SU

wg planu pracy SU

3.Rozwijanie wolontariatu.

- Uczenie empatii, tolerancji i szacunku  - udział       w akcjach społecznych i charytatywnych  np.: WOŚP, Szlachetna Paczka.

- Zbiórka darów dla osób poszkodowanych.

- Organizacja kiermaszów świątecznych.

- Poszerzanie wiedzy na temat akcji humanitarnych                    w Polsce i na świecie – plakaty, prezentacje, filmy edukacyjne

Wychowawcy klas,

opiekun SU

 

4. Wzmacnianie wśród uczniów więzi ze szkołą.

 

- Pielęgnowanie obrzędowości szkoły i klas  poprzez udział w uroczystościach szkolnych, organizację imprez klasowych i szkolnych.

- Prowadzenie kroniki szkoły.

- Prowadzenie  strony internetowej.

- Uaktualnianie gazetek ściennych.

Wychowawcy klas, nauczyciele poszczególnych przedmiotów,

opiekun SU

wg kalendarza imprez

Kształtowanie

postaw

proekologicznych

 

 

1. Kształtowanie

właściwych

relacji: człowiek

– środowisko.

- Rozpowszechnianie wiedzy ekologicznej na lekcjach przyrody, godzinach wychowawczych           i zajęciach pozalekcyjnych – informowanie               o kampaniach społecznych, prezentacje, materiały edukacyjne, lapbooki.

- Udział w akcji „Sprzątanie Świata”- kampania społeczna.

- Udział w konkursach o tematyce ekologicznej.

- Pielęgnacja roślin w klasie i w szkole.

- Poznawanie piękna przyrody najbliższej okolicy, regionu oraz kraju podczas wycieczek.

wychowawcy klas, nauczyciele kształcenia zintegrowanego,

nauczyciele poszczególnych przedmiotów /nauczyciel przyrody, biologii, geografii/

 

 

2. Rozwijanie wrażliwości               na potrzeby środowiska.

 

- Uzmysłowienie problemu degradacji środowiska naturalnego – pogadanki, plakaty, przedstawienia  np.: z okazji Dnia Ziemi, gazetki ścienne.

- Udział w akcjach związanych z segregacją odpadów np.: zbiórka zużytych baterii, nakrętek  plastikowych.

wychowawcy klas,

nauczyciele poszczególnych przedmiotów /nauczyciel przyrody/

 

Kształtowanie

postaw patriotycznych

 

1. Poznanie historii  

szkoły i regionu.

- Realizacja tematu na lekcjach przedmiotowych                         oraz godzinach  wychowawczych – prezentacje multimedialne.

- Organizowanie wycieczek po najbliższej okolicy.

- Organizowanie konkursów wiedzy o regionie.

- Udział w kulturalnym życiu gminy.

- Odwiedzanie lokalnych miejsc pamięci narodowej.

- Przybliżenie sylwetki patrona szkoły - Marii Konopnickiej- projekt edukacyjny.

- Spotkania z ludźmi, którzy mogą przybliżyć historię regionu.

wychowawcy klas,

nauczyciele poszczególnych przedmiotów                  / nauczyciel historii, języka polskiego, bibliotekarz szkolny/

 

 

2. Rozwijanie postaw

patriotycznych.

- Świętowanie rocznic i wydarzeń patriotycznych  (apele, akademie, gazetki ścienne).                                                                                               - Wrzesień miesiącem pamięci – gazetki ścienne.

- Dbanie o odpowiedni strój w czasie świąt szkolnych, akademii.

- Organizowanie wycieczek krajoznawczych.

- Dbanie o miejsca pamięci narodowej.

- Ukazywanie sylwetek patriotów Polski (apele, wycieczki, filmy, wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi, muzea online).

dyrektor, wychowawcy klas,

nauczyciele poszczególnych przedmiotów                  / nauczyciel historii/

 

 

wg kalendarza imprez

Kształcenie umiejętności interpersonalnych

1. Budowanie atmosfery wzajemnego szacunku                    w społeczności szkolnej.

- Pogadanki na lekcjach, prelekcje specjalistów.

-Ćwiczenie prawidłowych postaw i zachowań uczniów w grupie rówieśniczej.

-Budzenie zachowań empatycznych.

-Stawianie uczniów w hipotetycznych sytuacjach wymagających zajęcia określonego stanowiska.

wychowawcy klas, nauczyciele poszczególnych przedmiotów, pedagog szkolny,

opiekun SU

 

2. Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych.

- Rozwijanie umiejętności słuchania i zabierania głosu -uczeń umie uszanować zdanie innych oraz potrafi bronić własnego zdania – dyskusje, debaty klasowe.

- Rozwijanie umiejętności wyrażania własnych emocji- drama

- Kształtowanie postawy asertywnej - uczeń umie powiedzieć nie na niewłaściwe propozycje, dokonuje trafnego wyboru – filmy edukacyjne, materiały edukacyjne dla nauczyciela.

wychowawcy klas, nauczyciele poszczególnych przedmiotów, pedagog szkolny

 

3. Uczenie konstruktywnego rozwiązywania konfliktów.

- Rozwijanie umiejętności poszukiwania takich rozwiązań, które stwarzają korzyści dla obydwu stron negocjowania, przepraszania i przebaczania - odgrywanie ról, pogadanki.

wychowawcy klas, nauczyciele poszczególnych przedmiotów, pedagog szkolny

 

Integracja działań wychowawczo – profilaktycznych szkoły i rodziców

1. Integracja środowiska rodzinnego ze szkołą.

- Udział rodziców w tworzeniu dokumentów szkolnych.

- Udział w uroczystościach, imprezach szkolnych, klasowych.

-Uczestnictwo rodziców w lekcjach otwartych.

-Wyróżnianie rodziców za działania na rzecz szkoły.

dyrektor, wychowawcy klas, nauczyciele poszczególnych przedmiotów

wg kalendarza imprez

2. Zwiększenie współpracy z rodzicami w zakresie kontroli obowiązku szkolnego.

- Systematyczna kontrola realizacji obowiązku szkolnego.

- Systematyczne informowanie rodziców o absencji uczniów: wywiadówki, dni otwarte, indywidualne spotkania z rodzicami.

- Współpraca z rodzicami, Komendą Powiatową Policji i Sądem Rodzinnym w zakresie dbałości           o realizację obowiązku szkolnego.

- Nagradzanie uczniów za bardzo wysoką frekwencję.

- Stały nadzór nad uczniami.

dyrektor, wychowawcy klas,  pedagog szkolny

 

zgodnie z harmonogramem ustalonym na rok 2023/2024

3. Włączanie rodziców      do pracy przy realizacji zamierzeń wychowawczych.

- Angażowanie rodziców do pomocy w czasie uroczystości szkolnych, wycieczek, rajdów itp.

- Udział w drobnych remontach, upiększaniu klas.

 

dyrektor, wychowawcy klas, nauczyciele poszczególnych przedmiotów

wg potrzeb

 

4. Uświadomienie roli rodziny w wychowaniu młodego człowieka 

-Pogadanki tematyczne na lekcjach wychowawczych

- Uczestnictwo uczniów w godzinach Wychowania do życia w rodzinie

Wychowawcy, nauczyciele, pedagog szkolny

 

Przygotowanie uczniów

do świadomego

odbioru

kultury i sztuki

1. Kształtowanie

umiejętności

korzystania                 ze współczesnych

środków przekazu.

- Wykształcenie postawy krytycyzmu wobec wzorców propagowanych w środkach masowego przekazu- pogadanki na lekcjach przedmiotowych, godzinach wychowawczych, projekcje filmów.

- Zachęcanie uczniów do wykorzystywania technologii- korzystanie z pracowni komputerowej

Wychowawcy klas, nauczyciele poszczególnych przedmiotów                         / nauczyciel informatyki/

 

2. Rozwijanie

zainteresowań

nauką, kulturą                  i sztuką.

- 2023 rokiem …przybliżenie sylwetki artysty.

- Wyjazdy do kina, teatru, muzeum, filharmonii, muzea online.

- Uczestnictwo w kołach zainteresowań (przedmioty artystyczne).

- Udział w konkursach: przedmiotowe, muzyczne, plastyczne, literackie, historyczne.

- Udział w uroczystościach szkolnych.

Wychowawcy klas, nauczyciele poszczególnych przedmiotów /opiekunowie kół zainteresowań/

 

wg harmonogramu

wg planu zajęć dodatkowych

3. Rozwijanie umiejętności właściwego zachowania się                          z uwzględnieniem sytuacji i miejsca.

 

Pogadanki na godzinach wychowawczych.

- Przypominanie zasad właściwego zachowania się   w różnych instytucjach kulturalnych i sportowych. – pogadanki.

- Udział w uroczystościach  szkolnych.

- Kształcenie właściwej postawy uczniów na apelach szkolnych.

wychowawcy klas, nauczyciele poszczególnych przedmiotów,   opiekun SU

 

4. Promowanie szkoły                 w środowisku   lokalnym. 

 

- Prowadzenie strony internetowej szkoły.

- Współpraca z lokalnymi instytucjami :

Policja, Urząd Gminy, Gminna Biblioteka.

- Udział uczniów w konkursach międzyszkolnych                         i wojewódzkich, zawodach sportowych.

- Udział uczniów w uroczystościach i imprezach

środowiskowych.

- Współpraca z innymi szkołami na terenie gminy.                       

- Organizowanie wystaw, prezentacji dla społeczności szkolnej, rodziców, gości.

- Współpraca z parafią.

- Piknik edukacyjny – Święto Pieczonego Ziemniaka

dyrektor, wychowawcy klas, nauczyciele poszczególnych przedmiotów,   opiekun SU

wg planu pracy szkoły,

wg kalendarza konkursów                               i zawodów sportowych

5.Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów.

 

- Konkursy pięknego czytania w kl.1-3 i 4-8.

- Prezentowanie najciekawszych pozycji czytelniczych  dla dzieci.

- Regularne wyjścia do biblioteki z wychowawcą.

- Udział w lekcjach bibliotecznych.

- Promowanie akcji czytelniczych.

- Udział w projekcie edukacyjnym „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

- Prowadzenie zajęć dodatkowych dla uczniów klas I-III promujących czytelnictwo.

wychowawcy klas, nauczyciele poszczególnych przedmiotów , bibliotekarz szkolny

 

 

wychowawcy klas I-III

 

 

6. Rozwijanie u uczniów

świadomości znaczenia języka łacińskiego i kultury antycznej w różnych dziedzinach

współczesnej kultury i nauki.

 - Zapoznanie uczniów z najważniejszymi osiągnięciami grecko-rzymskiego antyku i ich recepcją w kulturze późniejszej na lekcjach historii, języka polskiego, plastyki, muzyki.

-Uświadomienie znaczenia tradycji antycznej dla kształtowania się i rozwoju kultury polskiej i światowej.

- Ukazanie znaczenia języka łacińskiego oraz kultury starożytnej Grecji i Rzymu dla kultury polskiej, europejskiej i światowej.

Nauczyciele języka polskiego, historii, plastyki, muzyki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KSZTAŁTOWANIE POSTAW PROZDROWOTNYCH, PROFILAKTYKA ZACHOWAŃ RYZYKOWNYCH

 

Cel

Zadania szkoły

Formy i sposób realizacji

Odpowiedzialni                         i terminy

Uwagi

Kształtowanie postaw prozdrowotnych

1. Wdrażanie zasad dbałości o higienę.

-Uczenie i przypominanie prawidłowej postawy         w czasie nauki i zabawy.

-Spotkania z higienistką szkolną – pogadanki.

-Fluoryzacja zębów.

 

Pielęgniarka,

wychowawcy klas,

nauczyciele poszczególnych przedmiotów

wg terminarza

2. Sposoby organizacji czasu wolnego                            i uświadomienie znaczenia czynnego wypoczynku.

-Pogadanki na zajęciach lekcyjnych.

-Wędrówki piesze, rajdy rowerowe, wycieczki, gry                                  i zabawy ruchowe, zajęcia terenowe.

Wychowawcy klas,

nauczyciele poszczególnych przedmiotów

 

3. Uczenie planowania i dobrej organizacji własnej pracy.

- Pogadanki, warsztaty – praktyczne sposoby zarządzania czasem.

 

wychowawcy klas,

pedagog szkolny.

 

4.

 Promowanie zdrowego stylu życia i odżywiania;

 

- Uczestnictwo w lokalnych i krajowych akcjach                         i programach edukacyjnych np. „TRZYMAJ FORMĘ”- załącznik 1

 

wychowawcy klas V- VIII, nauczyciele poszczególnych przedmiotów/ nauczyciel przyrody, pedagog szkolny/

 

5. Podejmowanie działań dla ochrony                               i poszanowania zdrowia własnego        i innych.              

- Piknik profilaktyczny z ziemniakiem

- Pogadanki na temat sposobów ochrony własnego zdrowia.

- Obchody Światowego Dnia Zdrowia 07.04.2024 r.

-Uczestnictwo w lokalnych i krajowych akcjach                         i programach edukacyjnych – załącznik

 - Ukazywanie szkodliwego wpływu środków  odurzających, substancji psychotropowych, substancji psychoaktywnych a także suplementów diet i leków w celach innych niż medyczne na organizm człowieka.

 

wychowawcy klas,

nauczyciele poszczególnych przedmiotów,  pedagog szkolny

 

 

 

wychowawcy klas I-VIII, nauczyciele poszczególnych przedmiotów,  pedagog szkolny, spotkanie z pielęgniarką

wrzesień 2023 r.

 

kwiecień 2024 r.

 

 

 

wrzesień 2023 r.

 

wg terminarza

Wspieranie uczniów, u których rozpoznano objawy depresji lub obniżenia kondycji psychicznej.

- Doskonalenie kompetencji nauczycieli w zakresie profilaktyki oraz rozpoznawania wczesnych symptomów depresji u dzieci i młodzieży poprzez udział w rożnego rodzaju formach doskonalenia wewnętrznego i zewnętrznego.

 

- Organizacja spotkań pedagogizujących dla rodziców związanych z problemami i zagrożeniami współczesnej młodzieży.

 

- Indywidualne rozmowy wspierające z każdym uczniem, jego rodzicami.

wychowawcy klas I-VIII, nauczyciele poszczególnych przedmiotów, 

 

 

pedagog, psycholog szkolny, wychowawcy klas

 

6. Podejmowanie działań w zakresie zachęcania i wspierania uczniów do rozwoju ich aktywności fizycznej.

- Piknik profilaktyczny z ziemniakiem.

- Organizowanie zajęć w terenie, gier, zabaw ruchowych, pieszych i rowerowych wycieczek.

- Udział w zawodach sportowych.

- Organizowanie Gminnych Potyczek Sportowych.

- „Pingpongowe przerwy” – innowacja pedagogiczna.

- Pogadanki na temat znaczenia sportu w życiu.

wychowawcy klas I-VIII, nauczyciel wychowania fizycznego

 

7. Kształcenie umiejętności radzenia sobie ze stresem.

-Przekazywanie stosownej wiedzy na temat stresu                    w ramach zajęć do dyspozycji wychowawcy.

-Zapoznanie z technikami relaksacyjnymi niwelującymi stres- spotkanie z pedagogiem.

-Wspieranie uczniów szczególnie narażonych            na stres – rozmowy indywidualne.

wychowawcy klas,

nauczyciele poszczególnych przedmiotów,  pedagog szkolny

 

 

8. Ukazywanie wpływu reklam                i środków masowego przekazu                    na zachowania młodych ludzi.

- Debaty na godzinach wychowawczych.

- Scenki dramowe, plakaty, wystawka reklam.                                      - Plakat na antyreklamę.

 

wychowawcy klas,

nauczyciele poszczególnych przedmiotów,  pedagog szkolny

 

 

 

9. Kształtowanie właściwych postaw          i zachowań w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego.

 

- Poszerzanie wiedzy uczniów na temat metod zapobiegania rozprzestrzenianiu się epidemii oraz przeciwdziałania chorobom

 

 

Zapoznanie  rodziców z zasadami, procedurami, wytycznymi MEN i GIS obowiązującymi w szkole na czas pandemii.

- Wyposażenie  uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do bezpiecznego przebywania w szkole.

- Informowanie, przypominanie o zachowaniu procedur obowiązujących w szkole w czasie pandemii.

 

 

Kształtowanie     postaw dbałości                                 o  bezpieczeństwo   własne i innych

1. Bezpieczna droga                    do szkoły.

- Przyprowadzanie i odbieranie ze szkoły uczniów oddziału przedszkolnego.

 - Zapobieganie wypadkom i urazom w ruchu drogowym - pogadanki na zajęciach lekcyjnych, spotkania z policjantem.

- Przeprowadzenie egzaminu na kartę rowerową.
 

nauczyciel wychowania przedszkolnego, wychowawcy klas,

nauczyciele poszczególnych przedmiotów                             / nauczyciel techniki/

 

 

2. Uświadomienie skutków zdrowotnych niebezpiecznych                           i brawurowych zachowań na przerwach, w szatni             i na wycieczkach.

- Zapoznanie z regulaminami obowiązującymi na terenie szkoły / klasopracowni, sali gimnastycznej, boiska szkolnego, świetlicy, biblioteki/

- Pogadanki na godzinach wychowawczych.

- Apele porządkowe.

dyrektor,  wychowawcy klas, nauczyciele poszczególnych przedmiotów

 

3. Zapobieganie panice.

-Zapoznanie z planem ewakuacji szkoły                      i z zachowaniem na wypadek ataku terrorystycznego.

-Ćwiczenia w rozpoznawaniu sygnałów alarmowych- próbna ewakuacja uczniów.

dyrektor,  wychowawcy klas, nauczyciele poszczególnych przedmiotów

 

4. Nabywanie umiejętności zachowania się            w przypadkach kontaktu z przedmiotami niebezpiecznymi.

-Omawianie zasad postępowania na wypadek kontaktu z przedmiotami niebezpiecznymi (petardy, niewybuchy, substancje toksyczne i inne).

-Pogadanki w okresie największego zainteresowania młodzieży artykułami pirotechnicznymi (Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok)- spotkanie                z policjantem.

wychowawcy klas,

nauczyciele poszczególnych przedmiotów

 

5. Powiadamianie                     o wypadkach osób kompetentnych.

-Eksponowanie w widocznym miejscu telefonów alarmowych.                                                                       - Spotkania z przedstawicielami policji, straży pożarnej.

dyrektor

wychowawcy klas, nauczyciele poszczególnych przedmiotów

 

6. Kształtowanie gotowości                      i umiejętności udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

- Filmy z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

- Spotkania z policjantem, pielęgniarką szkolną, ratownikami medycznymi.

-Prezentacje multimedialne.

- Ćwiczenia praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

 

dyrektor

wychowawcy klas,

nauczyciele poszczególnych przedmiotów

 

7. Eliminowanie zachowań agresywnych.

- Doskonalenie umiejętności rozpoznawania               i nazywania zachowań agresywnych oraz egoistycznych i sytuacji niebezpiecznych.

- Promowanie zasad uczciwego sprawiedliwego                            i honorowego postępowania.

- Uczenie rozładowywania napięć: zdrowych,

dopuszczalnych społecznie- scenki dramowe.

- Rozwijanie umiejętności prowadzenia rozmowy                         w sytuacji konfliktu - postawy negocjacji i mediacji – drama.

- Rozwijanie umiejętności identyfikowania przyczyn własnego postępowania.

wychowawcy klas, nauczyciele poszczególnych przedmiotów ,

pedagog szkolny

 

 

Integrowanie wychowawczych działań szkoły                           i rodziny

1. Zapobieganie niepowodzeniom szkolnym poprzez wczesne wykrywanie trudności w nauce                      i problemów wychowawczych.

 

- Rozmowy z rodzicami – uświadomienie konieczności przeprowadzania badań w PPP.

- Prowadzenie zindywidualizowanych                         i indywidualnych zajęć z dziećmi mającymi deficyty rozwojowe.

- Poradnictwo dla rodziców w sprawie metod postępowania z uczniem mającym trudności w nauce, zachowaniu- wspieranie i informowanie uczniów  możliwościach uzyskania pomocy psychologiczno- pedagogicznej w okresie dłuższego przebywania      w domu – COVID 19.

- Wsparcie psychologa szkolnego- indywidualne bądź klasowe spotkania z psychologiem

dyrektor

wychowawcy klas,

nauczyciele poszczególnych przedmiotów,  pedagog szkolny

 

2. Pomoc rodzinie                       w sytuacjach losowych, problemach materialnych                 i społecznych.

- Konsultacje indywidualne dla rodziców.

- Współpraca z instytucjami wspierającymi rodzinę – GOPS, Policja.
 

dyrektor

wychowawcy klas,

pedagog szkolny

 

3. Ochrona praw dziecka w sytuacjach niewydolności rodziny.

-Pogadanki na temat praw dziecka (Konwencja Praw Dziecka).

-Diagnoza środowiska rodzinnego uczniów.                                                                                       -Współpraca z instytucjami udzielającymi pomocy                       i wsparcia.

-Wskazywanie dróg uzyskiwania pomocy                  w sytuacjach dysfunkcyjności środowiska rodzinnego.

 

dyrektor, wychowawcy klas, nauczyciele poszczególnych przedmiotów,   pedagog szkolny

 

 

Profilaktyka zagrożeń

1. Uświadomienie zagrożeń wynikających                                   z korzystania                                  z nowoczesnych technologii informacyjnych.

-Pogadanki na zajęciach lekcyjnych, lekcjach informatyki, godzinach wychowawczych.

-Doskonalenie umiejętności rozpoznawania symptomów uzależnienia od komputera i Internetu.

-Rozwijanie świadomości dotyczącej prawa                               do prywatności, w tym do ochrony danych osobowych oraz ograniczonego zaufania do osób poznanych w sieci.

- Edukacja uczniów i rodziców z zakresu zjawiska cyberprzemocy

-Uświadomienie  uczniom i rodzicom konsekwencji zamieszczania nieodpowiednich treści i Internecie oraz przy wykorzystywaniu telefonów komórkowych.

dyrektor

wychowawcy klas

nauczyciele poszczególnych przedmiotów

/nauczyciel informatyki/,

pedagog szkolny

 

2. Uświadomienie zagrożeń związanych                      z nałogami / nikotyna,                e- papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze/.

-Wyposażenie uczniów, rodziców i nauczycieli          w wiedzę o uzależnieniach i możliwościach szukania pomocy- pogadanki na godzinach wychowawczych, prelekcja pracownika PPP.

-Propagowanie wiedzy na temat prawnych                 i moralnych skutków posiadania, zżywania                  i rozprowadzania środków psychoaktywnych - gazetki ścienne, materiały edukacyjne.

 

wychowawcy klas,

nauczyciele poszczególnych przedmiotów,

pedagog szkolny

 

 

3. Zagrożenia cywilizacyjne.

-Poszerzanie wiedzy uczniów na temat metod zapobiegania rozprzestrzenianiu się epidemii oraz przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym - filmy i materiały edukacyjne.

 

- Poszerzanie wiedzy uczniów na temat zagrożeń cywilizacyjnych: terroryzmu, głodu, działań wojennych - filmy i materiały edukacyjne.

-Dostarczanie wiedzy na temat osób i instytucji świadczących pomoc w trudnych sytuacjach.

- Profilaktyka chorób zakaźnych.

wychowawcy klas,

nauczyciele poszczególnych przedmiotów,

pedagog szkolny