Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Woli Sernickiej

 

Nawigacja

PROCEDURA DEZYNFEKCJI SAL PROCEDURA KOMUNIKOWANIA SIĘ ZGODA RODZICA NA POMIAR TEMPERATURY DZIECKA Instrukcja mycia rąk INSTRUKCJA DEZYNFEKCJI SPRZĘTÓW I POWIERZCHNI ŚCIEŻKA SZYBKIEJ KOMUNIKACJI Z RODZICAMI PROCEDURA PRZEBYWANIA UCZNIA W SZKOLE PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECKA PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA NA CZAS PANDEMII PROCEDURA ZDALNEGO NAUCZANIA REGULAMIN ORGANIZACJI ZAJĘĆ W CZASIE REŻIMU SANITARNEGO ZARZĄDZENIE W SPRAWIE ORGANIZACJI ZAJĘĆ W CZASIE REŻIMU SANITARNEGO

Procedury zapobiegania COVID-19

PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA NA CZAS PANDEMII

 

Załącznik nr 4

do zarządzenia nr 10/2021 Dyrektora Szkoły Podstawowej

im. Marii Konopnickiej w Woli Sernickiej z dnia 31.08.2021 r.

 

PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA NA CZAS PANDEMII

obowiązująca w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Woli Sernickiej  w związku
z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

 Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty
w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 poz. 493 ze zm.),

Wytyczne dla przedszkoli opracowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie
z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministrem Zdrowia.

Cel procedury: zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa dzieciom/uczniom oraz pracownikom na terenie przedszkola/szkoły w związku z istniejącym zagrożeniem COVID-19

Zakres obowiązywania procedury: zasady postępowania uczniów, rodziców oraz nauczycieli i personelu szkoły podczas sprawowania opieki i organizowania zajęć z dziećmi/uczniami
w szkole od momentu przybycia uczniów do szkoły do chwili rozejścia się dzieci/uczniów do domów po lekcjach

Uczestnicy postępowania: zakres odpowiedzialności: dyrektor, nauczyciele, uczniowie, rodzice, personel obsługi szkoły, personel pomocniczy

 

Dyrektor

  1. Dyrektor odpowiada za organizację pracy szkoły, monitoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników w okresie występowania pandemii koronawirusa COVID-19.
  2. Dyrektor w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 dba o zachowanie wszelkich środków ostrożności na terenie szkoły.
  3. Dyrektor zaopatruje pracowników w środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, maseczki ochronne.
  4. Dyrektor zamieszcza informacje przed wejściem do budynku szkoły o obligatoryjnej dezynfekcji rąk przez osoby dorosłe.
  5. Dyrektor dba o przestrzeganie zasad prawidłowego mycia rąk poprzez wywieszenie plakatów z zasadami prawidłowego mycia rąk w widocznym miejscu w łazienkach oraz instrukcji dezynfekcji rąk przy dozownikach z płynem do dezynfekcji.
  6. Dyrektor zapewnia sprzęt i środki oraz monitoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników obsługi, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich,
    w tym blatów w salach i w pomieszczeniach do spożywania posiłków.
  7. Dyrektor zapewnia codzienną dezynfekcję sprzętu na placu zabaw/szkolnym boisku.
  8. Dyrektor odpowiada za znajomość i stosowanie przez pracowników procedur postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19.
  9. Dyrektor prowadzi spotkania z pracownikami i zwraca ich uwagę, aby kładli szczególny nacisk na profilaktykę zdrowotną, również dotyczącą ich samych.
  10. Dyrektor w wyznaczonym miejscu szkoły umieszcza numery telefonów do: organu prowadzącego 81 855 04 50, kuratora oświaty 81 538 52 00, powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej 81 855 24 43, służb medycznych – tel. alarmowy 999 lub 112, oraz do kontaktu z inspekcją sanitarną w sprawie koronawirusa 48 22 25 00 115
  11. Dyrektor zobowiązuje pracowników do zachowania zasad szczególnej ostrożności podczas korzystania z płynów dezynfekujących do czyszczenia powierzchni i sprzętów.
  12. Dyrektor określa zasady ścieżki szybkiej komunikacji pracowników z rodzicami.
  13. Dyrektor zapewnia termometr bezdotykowy.
  14. Dyrektor zapewnia pomieszczenie, które może pełnić funkcje izolatki (wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący) zapewniające minimum 1,5 metra odległości od innych osób, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych. Pomieszczenie jest regularnie (co najmniej raz dziennie) sprzątane i dezynfekowane. Z pomieszczenia usunięto przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować (np. zasłony, firany, dywany).
  15. Dyrektor w przypadku wystąpienia podejrzenia zakażenia COVID 19 (ze względu na bezpieczeństwo innych dzieci i pracowników szkoły informuje najbliższą powiatowa stację sanitarno – epidemiologiczną o pojawieniu się w szkole osoby z objawami, które mogą sugerować zakażenie COVID 19 i czeka na instrukcje - dalej postępuje zgodnie z tymi instrukcjami. Dziecko z lekkimi objawami jest odbierane przez rodzica lub opiekuna. Nauczyciel mający lekkie objawy odsyłany jest do domu własnym środkiem transportu (nie może korzystać z komunikacji publicznej). W przypadku stanu poważnego, kiedy pracownik szkoły lub uczeń wymaga hospitalizacji dyrektor dzwoni po karetkę pogotowia i opisuje sytuację (wyraźnie wskazując, że objawy mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem). Do momentu przyjazdu karetki pracownik/uczeń jest w izolacji.
  16. Następnie dyrektor sporządza notatkę ze wskazaniem dokładnej daty i godziny powiadomień oraz opisem przebiegu działań, zachowując ją w dokumentacji szkoły oraz zawiadamia organ prowadzący. Dyrektor ustala listę osób przebywających tym samym czasie w szkole, z którymi przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
  17. Dyrektor instruuje pracowników, że w przypadku wystąpienia u nich niepokojących objawów chorobowych nie powinni przychodzić do pracy. Powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogorszenia stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112
    i poinformować, że mogą być zarażeni koronawirusem.
  18. Dyrektor instruuje pracowników, że w przypadku wystąpienia u pracownika niepokojących objawów chorobowych na terenie szkoły, dyrektor natychmiast odsunie pracownika od pracy i właściwą miejscowo stację sanitarno-epidemiologiczną, służby medyczne oraz organ prowadzący i kuratora oświaty. Wstrzymuje też przyjmowanie do szkoły kolejnych osób. Obszar, w którym poruszał się pracownik, zostanie poddany gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji zgodnie z procedurami.
  19. Dyrektor zaleca pracownikom stosowanie się do zaleceń powiatowego inspektora sanitarnego.

 

Rodzice (prawni opiekunowie)

  1. Rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są do ścisłego przestrzegania obowiązujących w szkole procedur postępowania ustanowionych na czas pandemii koronawirusa COVID-19.
  2. Rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są do posyłania do szkoły dziecka zdrowego – bez objawów chorobowych.
  3. Rodzice (prawni opiekunowie) powinni mierzyć dziecku temperaturę przed posłaniem do szkoły.
  4. Rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są do zakrywania ust i nosa indywidualną osłoną, np. maseczką, podczas przebywania w budynku szkoły.
  5. Rodzice (prawni opiekunowie) bezwzględnie dezynfekują ręce przed każdorazowym wejściem do szkoły, korzystając z płynu do dezynfekcji rąk znajdującego się przy wejściu.
  6. Rodzie (opiekunowie) po założeniu maseczki i zdezynfekowaniu rąk informują pracownika obsługi lub nauczyciela o gotowości odebrania dziecka, podając jego imię i nazwisko. Podczas odbioru zachowują odpowiedni dystans.
  7. W razie stwierdzenia niepokojących objawów wskazujących na wystąpienie choroby zakaźnej wskazane jest pozostanie w domu i skorzystanie z teleporady medycznej. Jeżeli uczeń taki uczęszcza na zajęcia indywidualne (np. zajęcia rewalidacyjne, rewalidacyjno - wychowawcze, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, itp. wskazane jest poinformowanie wychowawcy o nieobecności ucznia.
  8. Rodzice (prawni opiekunowie) nie posyłają do szkoły ucznia, jeżeli w domu przebywa ktoś chory na kovid i mają obowiązek poinformować o tym fakcie szkołę.
  9. Rodzice (prawni opiekunowie) mają obowiązek regularnego przypominania dziecku
    o podstawowych zasadach higieny, podkreślania, że powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na przywitanie.
  10. Rodzice powinni zwracać uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania przez dziecko twarzy podczas kichania czy kasłania (zgięty łokieć, chusteczka).
  11. Rodzice mają obowiązek stosowania podstawowych zasad higieny zalecanych w okresie pandemii koronawirusa COVID-19, ponieważ dziecko uczy się przez obserwację dobrego przykładu.

Uczniowie

  1. Uczeń powinien być wyposażony w maseczkę ochronną, którą w razie potrzeby na polecenie nauczyciela (lub innego pracownika szkoły) musi założyć.
  2. Uczniowie podczas zajęć szkolnych nie korzystają z maseczek.
  3. Uczeń powinien skorzystać z maseczki w razie kontaktu z osobami z zewnątrz.
  4. Uczeń wychodzący z klasą poza teren szkoły jest zobowiązany przestrzegać zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.
  5. Uczeń, który wchodzi na teren szkoły musi dokładnie (zgodnie z instrukcją) zdezynfekować ręce. Płyn dezynfekujący oraz instrukcja dezynfekcji rąk są umieszczone przy wejściu do budynku szkolnego.
  6. Uczeń powinien obowiązkowo myć ręce:
    1. przed zajęciami,
    2. po zajęciach,
    3. przed posiłkami,
    4. po powrocie z zajęć na powietrzu,
    5. po wyjściu z toalety,
    6. po kontakcie z nieznajomymi osobami,
    7. po kontakcie z powierzchniami dotykowymi (klamkami, wyłącznikami światła),
    8. po zdjęciu środków ochrony osobistej.
  7. Uczeń ma obowiązek zasłaniania ust i nosa podczas kaszlu i kichania zgiętym łokciem lub chusteczką. Po kichnięciu w chusteczkę powinien jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce.
  8. Uczeń powinien unikać dotykania oczu, nosa i ust rękoma.
  9. Uczniowie przynoszą na zajęcia własne zestawy przyborów do pisania oraz podręczniki.
    W szkole nie można ich pożyczać od innych uczniów.
  10. Uczeń ogranicza bliskie kontakty z innymi osobami w trakcie zajęć (nie podaje ręki ani innych przedmiotów), zachowuje odpowiedni dystans w stosunku do kolegi/koleżanki, siedząc w ławce (jedna ławka – jeden uczeń).
  11. Uczeń nie zabiera do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
  12. Uczniowie spędzają przerwy pod nadzorem nauczyciela.
  13. Uczniowie w czasie przerw zachowują dystans, przebywając na korytarzu oraz w szatni noszą maseczki, unikają większych skupisk ludzkich, zachowują odpowiednie odległości w toalecie i innych pomieszczeniach, przestrzegają właściwych zasad na terenie szkoły (np. boisko szkolne).
  14. Uczniowie starają się myć ręce na każdej przerwie szkolnej, zachowując odpowiedni dystans w toalecie.
  15. Uczniowie nie oddalają się od sali, w której odbywają się zajęcia i starają się nie kontaktować z uczniami z innych grup. 
  16. Uczeń z objawami choroby nie może samowolnie opuścić terenu szkoły. O złym samopoczuciu informuje nauczyciela, z którym ma aktualnie zajęcia lub nauczyciela dyżurującego na najbliższym korytarzu.
  17. Jeżeli osobą chorą jest nauczyciel, z którym uczniowie mieli zajęcia, to klasa przechodzi pod opiekę innego nauczyciela, który poleca uczniom natychmiast umyć ręce i przejść do innego zdezynfekowanego pomieszczenia lub wyjść na zewnątrz szkoły. Uczniowie czekają wtedy na rodziców i uruchomiana zostaje procedura odbioru dzieci.

 

 

 

LEKCJE WYCHOWANIA FIZYCZNEGO ORAZ INNE ZAJĘCIA SPORTOWE


1. Przy wejściu na halę obowiązuje zasada dystansu społecznego.
2. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć wychowania fizycznego uczniowie mają obowiązek zdezynfekowania lub umycie rąk wodą z mydłem.
3. Uczniowie korzystają z szatni w hali sportowej w sposób rotacyjny. Połowa grupy przebiera się w szatni zachowując bezpieczne odstępy (skracając czas przebierania się
 i przebywania w szatni do minimum), natomiast druga część grupy oczekuje
w bezpiecznych odstępach we wskazanym miejscu.
4. Uniemożliwione zostaje przechodzenie i przebywanie osób postronnych
w okolicach szatni oraz miejsc wyznaczonych do ćwiczeń.
5. Każdy uczeń powinien posiadać podpisaną butelkę z wodą, butelek bez podpisu nie można używać.
6. Podczas zajęć wychowania fizycznego i sportowych ograniczone zostają ćwiczenia i gry kontaktowe.
7. Gry i ćwiczenia kontaktowe zostają zastąpione innymi.
8. W miarę możliwości zajęcia wychowania fizycznego zostaną prowadzone
na otwartej przestrzeni.
9. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, będzie usunięty lub uniemożliwiony do niego dostęp.
10. Przybory do ćwiczeń wykorzystywane podczas zajęć będą czyszczone
lub dezynfekowane.
11. W sali gimnastycznej sprzęt sportowy oraz podłoga powinny będą umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć.

BIBLIOTEKA

  1. Bibliotekarz powinien przebywać w bibliotece szkolnej w rękawiczkach. Nie ma obowiązku zakładania maseczki, jako osłony nosa i ust, jednak może nakładać maseczkę lub przyłbicę podczas wykonywania obowiązków
  1. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy
     i współpracowników(rekomendowane są 2metry, minimum 1,5 m).
  2. Zapewnia się w miarę możliwości, systematyczne wietrzenie pomieszczenia, (co godzinę).
  3. Należy regularnie czyścić powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki drzwi wejściowe, blaty.
  4. W widocznym miejscu, np. przed wejściem, umieszczona zostaje informacja o maksymalnej liczbie odwiedzających (3 osoby), mogących jednocześnie przebywać
     w bibliotece szkolnej. Ograniczenie liczby użytkowników wynosi do 3 osób, w celu umożliwienia przestrzegania wymogu dotyczącego dystansu przestrzennego.
  5. Godziny otwarcia biblioteki dostosowane są do potrzeb czytelników.
  6. Kwarantannie podlegają wszystkie materiały biblioteczne, również czasopisma.
  7. Ograniczony zostaje dostęp do czytelni oraz do księgozbioru i czasopism.
  8. Przyjęte książki powinny zostać odłożone do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki w magazynie, w innym pomieszczeniu bądź regale. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny –do 3 dni. Po tym okresie włączyć do użytkowania.
  9. Przynoszone przez czytelników książki będą odkładane na stół, specjalnie do tego przygotowany, z którego bibliotekarz będzie je sam odbierał.
  10. Wychowawca powiadamia uczniów/rodziców przez dziennik elektroniczny lub inne kanały kontaktu o konieczności zwrotów książek i podręczników oraz możliwościach ich odkupienia lub zapłacenia za książki.
  11. Oddawanie podręczników do biblioteki szkolnej, po ustaleniu z Dyrekcją szkoły, odbywać się będzie w ostatnim tygodniu nauki. Komplet podręczników ma być włożony do reklamówki, którą trzeba w widoczny sposób podpisać: Imię i Nazwisko ucznia, klasa
  12. .Przypomnienie uczniom i rodzicom zasad zwrotu wypożyczonych podręczników
    i książek zgodnie z zapisami regulaminów (zwrot podręczników w kompletach, usunięcie własnych foliowych okładek, usuniecie zapisanych ołówkiem notatek, zwrócenie uwagi na czystość i estetykę książki -wyprostowane pogięte kartki, sklejone rozdarcia).
  13. Uczeń/rodzic dokonujący zwrotu książek/podręczników powinien być w maseczce oraz rękawiczkach.

 

SZATNIA

  1. Uczniowie klas 0-IV korzystają z szatni w budynku szkoły podstawowej, uczniowie klas V-VIII korzystają z szatni w budynku gimnazjum.
  2. Uczniowie zachowują dystans i poruszają się według wyznaczonych traktów komunikacyjnych.
  3. Porządku pilnuje nauczyciel dyżurujący.

STOŁÓWKA

Regulamin stołówki szkolnej w szkole w Woli Sernickiej w czasie trwania pandemii związanej z COVID-19

1.         Personel kuchenny zachowuje możliwy dystans społeczny min 1,5m. W odniesieniu się do ucznia/nauczyciela/pracownika placówki, jeżeli nie jest to możliwe stosuje maseczkę i rękawiczki jednorazowe

2.         Szczególną uwagę zwraca się na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.

3.         Osoby pracujące na kuchni muszą często i dokładnie myć ręce wodą z mydłem, albo dezynfekować osuszone dłonie środkiem na bazie alkoholu (min 60).

4.         Posiłki wydawane są zgodnie z godzinami wydawania posiłków ustalonym na harmonogramie wywieszonym na drzwiach stołówki szkolnej.

5.         Dzieci przed wejściem na stołówkę muszą starannie umyć ręce, następnie zdezynfekować, oraz mieć założoną maseczkę.

6.         Posiłek uczniowie odbierają z okienka pojedynczo, zachowując dystans 1,5m i siadają przy wyznaczonym stoliku, który jest wcześniej zdezynfekowany.

7.         Blaty stołów i poręcze krzeseł dezynfekowane są po każdej zmianie grupy spożywającej posiłek.

8.         Dzieci mogą spożywać przeniesione przez siebie posiłki i napoje, tylko i wyłącznie w swoich prywatnych pojemnikach.

9.         Naczynia i sztućce wielokrotnego użytku myte są w zmywarkach z detergentem, a następnie wyparzane.

10.       Wszystkie posiłki i napoje wydawane są tylko przez osobę do tego upoważnioną, która przed wydaniem posiłku zobowiązana jest do przeprowadzenia uprzedniej dezynfekcji powierzchni, a także sprzętów służących dzieciom do jego spożycia

  1. Uczniowie korzystają ze stołówki szkolnej w wyznaczonych godzinach: klasy I-IV – 10: 15-10:30, klasy V-VIII – 10: 40-10:55, oddział przedszkolny – ok godz. 11:05-11:20

Zajęcia pozalekcyjne organizowane są w szkole po zakończeniu zajęć obowiązkowych uczniów w salce teatralnej gdzie jest dodatkowe wejście. Należy w czasie ich trwania zachowywać ograniczenia, zakazy i nakazy przeciwepidemiczne. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu tych zajęć należy zdezynfekować powierzchnie dotykowe oraz wywietrzyć salę.

 

Podmiot zewnętrzny korzystający z pomieszczeń szkoły zobowiązany jest do przeprowadzania dezynfekcji pomieszczeń, użytych przyrządów i sprzętów należących do szkoły, wietrzenia pomieszczeń oraz przestrzegania procedur obowiązujących w szkole

Nauczyciele

  1. Nauczyciel przychodzi do pracy zdrowy (bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną). W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych nie przychodzi do pracy i pozostaje w domu, kontrolując się telefonicznie z dyrektorem szkoły.
  2. W przypadku przebywania na kwarantannie nauczyciel bezzwłocznie informuje o tym fakcie dyrektora szkoły.
  3. Jeżeli zauważy u siebie niepokojące objawy, będąc w szkole, niezwłocznie informuje dyrektora szkoły, który odsuwa pracownika i izoluje go w odrębnym pomieszczeniu (izolatka). Nauczyciel taki musi wtedy obowiązkowo założyć maseczkę, zakrywającą nos i usta. Osoby kontaktujące się z pracownikiem w izolacji muszą używać środków ochrony osobistej (maseczka, rękawiczki, fartuch). Kontakty ograniczamy wtedy do minimum.
  4. Nauczyciele ponoszą odpowiedzialność za realizację zadań związanych
    z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę.
  5. Nauczyciele zobowiązani są do ścisłego przestrzegania procedur ustanowionych na czas pandemii koronawirusa COVID-19. Odpowiadają za życie i zdrowie powierzonych ich opiece uczniów.
  6. Nauczyciel zobowiązany jest do zachowania między sobą i pracownikiem obsługi dystansu minimalnie 1,5 m a w przestrzeni wspólnej (np. korytarz) nosić maseczkę)
  7. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom/uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują
    w szkole w związku z pandemią koronawirusa i dlaczego zostały wprowadzone.
  8. Nauczyciel dba o to, by w sali, w której odbywają się zajęcia dla uczniów, nie było przedmiotów i sprzętu, których nie można skutecznie dezynfekować (np. pluszowych zabawek).
  9. Każdorazowo przed rozpoczęciem zajęć nauczyciel kontroluje, czy salę zajęć, sprzęt, pomoce i zabawki zdezynfekowano.
  10. Nauczyciel jest zobowiązany do wietrzenia sali lekcyjnej po każdej lekcji.
  11. Nauczyciel zobowiązany jest do przestrzegania zasad częstego i regularnego mycia rąk przez dzieci/uczniów, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu. W tym celu nauczyciel organizuje pokazy właściwego mycia rąk, przypomina i daje przykład.
  12. Nauczyciel zobowiązany jest do przestrzegania zasad, by dzieci spożywały posiłki
    w małych grupach w ustalonych, stałych porach.
  13. Nauczyciel zobowiązany jest do przestrzegania przepisów sanitarnych gdy organizowane są wyjścia z dziećmi/uczniami poza teren szkoły.
  14. Nauczyciel unika organizowania większych skupisk dzieci/uczniów w jednym pomieszczeniu.
  15. Nauczyciel korzysta z dziećmi/uczniami ze świeżego powietrza na placu zabaw/na boisku przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości od innych osób tam przebywających.
  16. Nauczyciel ma obowiązek znajomości i przestrzegania procedur postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia (zawartych w odrębnym dokumencie).
  17. Nauczyciel monitoruje częstotliwość czyszczenia blatów, stołów i poręczy krzeseł przez personel obsługi.
  18. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka/ucznia nauczyciel natychmiast izoluje dziecko/ucznia w specjalnie wyznaczonym przez dyrektora pomieszczeniu wyposażonym m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący, znajdującym się minimum dwa metry od innych osób. Nauczyciel bez zbędnej zwłoki zgłasza stwierdzenie objawów dyrektorowi szkoły oraz niezwłocznie powiadamia rodziców dziecka o izolacji i konieczności pilnego odebrania dziecka/ucznia z szkoły, korzystając ze ścieżki szybkiej komunikacji z rodzicami (telefon komórkowy).  
  19. Uczeń do czasu przybycia rodziców pozostaje pod opieką innego pracownika zabezpieczonego w środki ochrony osobistej (maseczkę, rękawiczki jednorazowe, fartuch z długim rękawem). Osoby kontaktujące się z dzieckiem w izolacji muszą używać środków ochronnych, kontakty należy ograniczyć do niezbędnego minimum.
  20. Po zakończeniu procedury odbioru dziecka z objawami, które mogą sugerować zakażenie COVID 19 pracownik szkoły dezynfekuje rękawice, następnie zgodnie
    z instrukcją zdejmuje maseczkę, fartuch i rękawice.
  21. Nauczyciel poleca pozostałym uczniom dokładne umycie rąk i przejście do innego pomieszczenia lub na zewnątrz (boisko szkolne).
  22. Nauczyciel ma obowiązek zwracania uwagi na bezpieczną zabawę/naukę dzieci/uczniów w sali, o zachowanie pomiędzy nimi odległości około 1,5m.
  23. Nauczyciel ma obowiązek ustalenia wspólnie z dziećmi/uczniami zasad zgodnego współdziałania rówieśników w trakcie ich pobytu w szkole.
  24. Niedopuszczalne jest pozostawienie grupy samej podczas pracy z dziećmi/uczniami. Gdy nauczyciel musi wyjść, grupą powinna się zająć osoba z personelu pomocniczego (np. woźna), odpowiednio zabezpieczona środkami indywidualnej ochrony. Swoją nieobecność nauczyciel musi ograniczyć do minimum.
  25. Nauczyciele i pracownicy obsługi podczas wykonywania swoich czynności na terenie szkoły w częściach wspólnych (np. korytarze) zakrywają usta i nosa (noszą maseczki).

 

Pracownicy obsługi

  1. Pracownik obsługi przychodzi do pracy zdrowy (bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną) oraz gdy nie ma nałożonego obowiązku kwarantanny lub izolacji domowej. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych nie przychodzi do pracy i pozostaje w domu, kontrolując się telefonicznie z dyrektorem szkoły.
  2. Pracownicy obsługi wyznaczeni do opieki nad dziećmi/uczniami ponoszą współodpowiedzialność za bezpieczny pobyt dziecka/ucznia w szkole.
  3. Pracownicy obsługi wyznaczeni do opieki nad dziećmi/uczniami zwracają uwagę na bezpieczną zabawę/naukę dzieci/uczniów, na zachowanie odległości pomiędzy dziećmi/uczniami, korzystanie przez nie/nich z zabawek/sprzętu oraz odpowiadają za stan zabawek i sprzętu w sali zabaw/lekcyjnej.
  4. Pracownicy obsługi wyznaczeni do opieki nad dziećmi/uczniami zobowiązani są do ścisłego przestrzegania procedur ustanowionych na czas pandemii koronawirusa COVID-19.
  5. Intendent, woźni zobowiązani są do zachowania dodatkowych środków ostrożności przy ewentualnych kontaktach z osobami z zewnątrz.
  6. Pracownicy obsługi zobowiązani są do zachowania pomiędzy sobą dystansu wynoszącego minimum 1,5 m w każdej przestrzeni szkoły.
  7. Pracownicy obsługi dezynfekują ręce płynem do dezynfekcji przed każdorazowym wejściem do budynku szkoły.
  8. Pracownicy obsługi używają środków ochrony osobistej, w tym rękawiczek, maseczek ochronnych.
  9. Pracownicy obsługi mają obowiązek codziennego czyszczenia detergentem wyznaczonego sprzętu na placu zabaw/boisku szkolnym oraz dezynfekcji używanego przez dzieci/uczniów sprzętu, wietrzenia korytarzy co najmniej raz na godzinę.
  10. Pracownicy obsługi mają obowiązek przestrzegania zasad szczególnej ostrożności podczas korzystania z płynów dezynfekujących do czyszczenia powierzchni
    i sprzętów.
  11. Korzystając z płynów dezynfekujących do czyszczenia powierzchni i sprzętów, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka. Należy ściśle przestrzegać czasu niezbędnego do wietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i sprzętu, tak, aby nie narażać dzieci/uczniów na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
  12. Pracownicy obsługi mają obowiązek utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich.
  13. W przypadku stwierdzenia podejrzenia zakażenia koronawirusem Covid 19 powiadomiony pracownik obsługi wietrzy salę lekcyjną i dezynfekuje wszystkie powierzchnie dotykowe. Obszar, w którym poruszała się i przebywała osoba chora jest bardzo dokładnie sprzątany zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami (użycie detergentów, wietrzenie, odkażanie, dezynfekcja wszystkich powierzchni dotykowych).  Izolatka, w której przebywało dziecko/ nauczyciel/pracownik obsługi jest również bardzo dokładnie sprzątana z użyciem właściwych detergentów, wietrzona i odkażana – zgodnie z instrukcją sprzątania i odkażania sal. Po zakończeniu procedury pracownik obsługi kontaktujący się z izolowanym oraz sprzątający obszar, po którym poruszała się i przebywała osoba chora najpierw dezynfekuje rękawice, następnie zdejmuje poprawnie maseczkę i fartuch z długim rękawem i na koniec zdejmuje rękawice.
  14. Pracownicy obsługi mają obowiązek znajomości i przestrzegania procedur przyprowadzania
    i odbierania dziecka przez rodziców, postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia oraz ścieżki szybkiej komunikacji pracowników z rodzicami (zawarte są w odrębnym dokumencie).

 

PROCEDURA POSTĘPOWANIA PODCZAS WEJSCIA DO SZKOŁY
OSOBY Z ZEWNĄTRZ

  • Dyrektor wydziela przestrzeń wspólną, śluzę. Nad poprawnością zachowań przy wchodzeniu czuwa wyznaczony pracownik szkoły (w środkach ochrony indywidualnej), on także zapisuje i monitoruje wejścia osób z zewnątrz.

 

  • W widocznym miejscu zostaje umieszczona tabliczka z numerami telefonów do organu prowadzącego, kuratora oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych kontaktu z inspekcją sanitarną w sprawie koronawirusa
  1. Osoba z zewnątrz może wejść do szkoły, jeżeli wcześniej umówiła się z dyrektorem telefonicznie lub mailowo. Przychodzi na wyznaczoną godzinę. W szkole nie można czekać na spotkanie, nie ma poczekalni.
  2. Osoba z zewnątrz powinna mieć założoną maskę zakrywającą nos i usta.
  3. Osoba z zewnątrz nie wchodzi na teren szkoły, otwiera drzwi zewnętrzne i zatrzymuje się, podaje imię i nazwisko oraz cel wizyty.
  4. Pracownik szkoły zabezpieczony w środki ochrony osobistej, sprawdzi uprawnienia wejścia – kontaktuje się z dyrektorem, jeżeli dyrektor wyrazi zgodę na wejście – wpuszcza tę osobę do śluzy.
  5. W śluzie, pracownik szkoły zarejestruje godzinę wejścia, nazwisko, imię osoby wchodzącej oraz kontakt (telefon) w razie konieczności poinformowania o zarażeniu w szkole.
  6. Zgodnie z zaleceniami GIS na  NA TEREN SZKOŁY MOŻE WEJŚĆ TYLKO OSOBA ZDROWA!  Nie mająca nałożonego obowiązku kwarantanny lub izolacji domowej.
  7. Każdy wchodzący z zewnątrz, zgodnie z instrukcja dezynfekuje ręce przygotowanym w śluzie płynem do dezynfekcji.
  8. Pomieszczenie wspólne (śluza) zgodnie z procedurą jest sprzątana i dezynfekowana na koniec dnia a powierzchnie dotykowe i płaskie po każdym wejściu osoby z zewnątrz.

 

Sposób prezentacji procedury

Umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej szkoły.

Zapoznanie rodziców/opiekunów z obowiązującą w szkole procedurą poprzez przekazanie jej treści z wykorzystaniem środków zdalnej komunikacji.

Udostępnienie dokumentu na tablicy ogłoszeń w szkole.

Zapoznanie wszystkich pracowników szkoły z treścią procedury.

Tryb dokonania zmian w procedurze

Wszelkich zmian w opracowanych procedurach może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek rady pedagogicznej dyrektor szkoły. Wnioskodawcą zmian może być również rada rodziców. Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.

Zasady wchodzą w życie z dniem: 1.09. 2021 r.

 

                                                                                                                                     Andrzej Karczewski

(podpis dyrektora