Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Woli Sernickiej

 

Nawigacja

PROCEDURA DEZYNFEKCJI SAL PROCEDURA KOMUNIKOWANIA SIĘ ZGODA RODZICA NA POMIAR TEMPERATURY DZIECKA Instrukcja mycia rąk INSTRUKCJA DEZYNFEKCJI SPRZĘTÓW I POWIERZCHNI ŚCIEŻKA SZYBKIEJ KOMUNIKACJI Z RODZICAMI PROCEDURA PRZEBYWANIA UCZNIA W SZKOLE PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECKA PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA NA CZAS PANDEMII PROCEDURA ZDALNEGO NAUCZANIA REGULAMIN ORGANIZACJI ZAJĘĆ W CZASIE REŻIMU SANITARNEGO ZARZĄDZENIE W SPRAWIE ORGANIZACJI ZAJĘĆ W CZASIE REŻIMU SANITARNEGO

Procedury zapobiegania COVID-19

REGULAMIN ORGANIZACJI ZAJĘĆ W CZASIE REŻIMU SANITARNEGO

Załącznik nr 2

do zarządzenia nr 10/2021 Dyrektora Szkoły Podstawowej

im. Marii Konopnickiej w Woli Sernickiej z dnia 31.08.2021 r.

 

REGULAMIN ORGANIZACJI ZAJĘĆ W CZASIE REŻIMU SANITARNEGO ORAZ ZASADY PRZYGOTOWANIA SZKOŁY DO PRACY Z WYKORZYSTANIEM METOD I TECHNIK KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ W ZWIĄZKU Z ZAPOBIEGANIEM, PRZECIWDZIAŁANIEM I ZWALCZANIEM COVID-19

I. Przepisy ogólne

  1. Regulamin organizacji zajęć w czasie reżimu sanitarnego oraz zasady przygotowania szkoły do pracy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, zwany dalej Regulaminem, określa sposób i tryb realizacji zadań Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Woli Sernickiej w okresie od 1 września 2021 do odwołania.

 

  1. Od 1 września 2021 – w okresie funkcjonowania szkoły w reżimie sanitarnym rozpoczyna się realizacja zadań szkoły, w tym realizacja podstawy programowej w trybie stacjonarnym, zgodnie z zaopiniowanym przez Radę Pedagogiczną tygodniowym planem zajęć a w razie kwarantanny klas z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

 

  1. Zajęcia stacjonarne w szkole odbywają się zgodnie z zaleceniami ustalonymi przez Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora sanitarnego.

 

  1. W związku z możliwą koniecznością przejścia szkoły na pracę w trybie kształcenia na odległość - w ramach przygotowania się do zmiany trybu pracy nauczyciele zorganizują z klasą, w której uczą danego przedmiotu, próbne spotkanie online. Na spotkaniu będzie sprawdzona obecność – a w razie nieobecności ucznia nauczyciel razem z wychowawcą ustalą przyczyny absencji.

 

  1. Jeżeli zajdzie taka konieczność, zajęcia on-line będą się odbywały z wykorzystaniem wybranej przez szkołę platformy edukacyjnej.

 

  1. Aktywności określone przez nauczyciela w zadaniach on-line, potwierdzające zapoznanie się ze wskazanym materiałem i dające podstawę do oceny pracy ucznia będą realizowane z wykorzystaniem materiałów dostępnych na stronach internetowych wskazanych przez nauczyciela, w tym na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych, materiałów prezentowanych w programach publicznej telewizji i radiofonii oraz innych materiałów udostępnionych przez nauczyciela.

 

  1. Kształcenie na odległość będzie odbywało się z zachowaniem właściwej higieny pracy umysłowej uczniów z uwzględnieniem ich możliwości psychofizycznych. Niedopuszczalne są sytuacje nadmiernego obciążania uczniów przekazywanymi do realizacji zadaniami przez poszczególnych nauczycieli przedmiotów oraz nadmierne obciążenie pracą przed monitorem komputera.

 

  1. Zalecane jest wskazywanie uczniom zadań obowiązkowych oraz zadań dodatkowych dla chętnych. Zadania te z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej zapewniających wymianę informacji będą przekazywane nauczycielom.

II. Zadania wychowawcy klas

  1. Wychowawcy klas zbiorą informację dotyczące:
  1. aktualnych telefonów rodziców i adresów mailowych uczniów w swojej klasie,
  2. preferowanych form komunikacji przy zdalnej realizacji programów nauczania (np. poczty elektronicznej, platformy edukacyjnej, dziennika elektronicznego)
  3. możliwości dostępu ucznia do sprzętu komputerowego i dostępu do Internetu w warunkach domowych w czasie trwania zajęć on-line,

 

  1. Wychowawcy klas ustalą sposób komunikowania się z uczniami i rodzicami klasy i informację przekażą do dyrektora szkoły oraz nauczycieli uczących w danym oddziale.

 

  1. Wychowawca ustala sposób komunikowania się z nauczycielami uczącymi dany oddział za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz w razie potrzeby organizuje spotkania on-line tych nauczycieli.

 

  1. W I połowie września dyrektor zorganizuje spotkanie z rodzicami z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego (m.in.: maseczki, dezynfekcja rąk), na którym przekaże informacje o zasadach pracy szkoły w roku szkolnym 2020/21.

 

 

III. Zasady bezpiecznego zachowania w czasie przebywania w szkole w klasie i przerwie

 

  1. Do szkoły przychodzą tylko uczniowie zdrowi - bez objawów przeziębienia i bez temperatury. Uczniowie z objawami przeziębienia lub temperaturą są odsyłani do domu zgodnie z Procedurą postępowania z uczniem, u którego występują objawy, które mogą sugerować zakażenie COVID 19

 

  1. Uczniowie klas I-III wchodzą do szkoły wejściem głównym i korzystają z szatni szkoły podstawowej. Uczniowie klas V-VIII wchodzą do szkoły wejściem do budynku gimnazjum i korzystają z szatni na dole.

 

  1. Po wejściu do budynku uczniowie dezynfekują ręce płynem z dozownika.

 

  1. Uczniów klas 0-III może odprowadzić jeden rodzic/opiekun bez objawów zakażenia, z zachowaniem obowiązku zasłaniania ust i nosa.

 

  1. Osoby z zewnątrz mogą wejść do budynku jedynie po wcześniejszym umówieniu, zachowując obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz dezynfekcji rąk.

 

  1. Uczniowie są wyposażeni w maseczkę ochronną, którą w razie potrzeby na polecenie nauczyciela lub innego pracownika musza założyć.

 

  1. W trakcie lekcji maseczki nie obowiązują, natomiast w przestrzeniach wspólnych korytarz, szatnia należy nosić maseczki

 

  1. Podczas lekcji uczeń może mieć założoną maseczkę, jeżeli taką wolę wyrażą rodzice ucznia.

 

  1. Uczniowie mają obowiązek mycia rąk przed zajęciami i po zajęciach, przed posiłkami, po powrocie z zajęć na powietrzu, po wyjściu do toalety, po kontakcie z nieznajomymi osobami.
  2. Podczas kaszlu i kichania uczniowie mają obowiązek zasłaniania ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką, a następnie jak najszybciej wyrzucają chusteczkę do zamkniętego kosza i myją ręce, unikają dotykania oczu, nosa i ust rękoma.
  3. W czasie przebywania w szkole uczniowie są zobowiązani zachowywać dystans społeczny.

 

  1. Uczniowie przynoszą ze sobą do szkoły tylko niezbędne do pracy materiały. Materiały te nie mogą być pożyczane oni przekazywane innym uczniom.

 

  1. Uczniowie nie zmieniają sal – to nauczyciele przychodzą do uczniów na zajęcia, wszystkie zajęcia odbywają się w tej samej sali wskazanej dla danego oddziału, wyjątkiem jest informatyka. Po każdych zajęciach z informatyki – klasa jest wietrzona i dezynfekowana a uczniowie przed wejściem do sali myją ręce.

 

Przydział sal lekcyjnych dla poszczególnych klas:

Lp.

klasa

sala

1

Oddział przedszkolny

5 sp

2

Klasa I

10 sp

3

Klasa II

6 sp

4

Klasa III

7 sp

5

Klasa V

9 sp

6

Klasa VI

8 g

7

Klasa VII

6 g

8

Klasa VIII

5 g

9

Klasa IV

7 g

 

sp – budynek szkoły podstawowej

g – budynek gimnazjum

 

  1. Przerwy uczniowie spędzają na korytarzach obok swoich sal. Klasy I-IV pozostają w budynku szkoły podstawowej, uczniowie klas V-VIII przebywają w budynku gimnazjum. Uczniowie ściśle stosują się do poleceń nauczyciela dyżurującego. Z automatu na korytarzu korzystają uczniowie poszczególnych klas wg ustalonego harmonogramu.

 

  1. Pomieszczenia są wietrzone na każdej przerwie.

 

  1. Przed i po zajęciach – szczególnie w czasie przerwy, gdy do sali ma wejść nowa grupa uczniów pracownicy niepedagogiczni zobowiązani są do dezynfekcji pomieszczenia, w którym odbywały się zajęcia, w tym powierzchni dotykowych – takich jak: poręcze, klamki, wyłączniki światła, gniazdka, klawiatury komputerów oraz wszystkie powierzchnie płaskie, w tym blaty w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków.

 

  1. W czasie zajęć pracownicy obsługi dezynfekują ciągi komunikacyjne, w tym powierzchnie dotykowe poręcze, wyłączniki światła, klamki.

 

  1. Po zakończonym dniu nauki wszystkie sale są wietrzone i dezynfekowane.

 

  1. Dezynfekcja jest odnotowywana w arkuszach codziennego monitoringu prac porządkowych.

 

  1. W szkole jest wyznaczone miejsce przeznaczone dla osób z podejrzeniem zakażenia COVID-19.

 

  1. Izolowanie osoby z podejrzeniem przebiega według określonych procedur.