Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Woli Sernickiej

 

Nawigacja

PROCEDURA DEZYNFEKCJI SAL PROCEDURA KOMUNIKOWANIA SIĘ ZGODA RODZICA NA POMIAR TEMPERATURY DZIECKA Instrukcja mycia rąk INSTRUKCJA DEZYNFEKCJI SPRZĘTÓW I POWIERZCHNI ŚCIEŻKA SZYBKIEJ KOMUNIKACJI Z RODZICAMI PROCEDURA PRZEBYWANIA UCZNIA W SZKOLE PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECKA PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA NA CZAS PANDEMII PROCEDURA ZDALNEGO NAUCZANIA REGULAMIN ORGANIZACJI ZAJĘĆ W CZASIE REŻIMU SANITARNEGO ZARZĄDZENIE W SPRAWIE ORGANIZACJI ZAJĘĆ W CZASIE REŻIMU SANITARNEGO

Procedury zapobiegania COVID-19

PROCEDURA DEZYNFEKCJI SAL

 

PROCEDURA DEZYNFEKCJI SAL I ŁAZIENEK NA CZAS PANDEMII

obowiązująca w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Woli Sernickiej

 

w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

 

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty
    w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 poz. 493 ze zm.),
  • wytyczne dla przedszkoli opracowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie
     z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministrem Zdrowia.

 

Cel procedury: zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa dzieciom/uczniom oraz pracownikom podczas dezynfekcji sal i łazienek w związku z zagrożeniem COVID-19

 

Zakres obowiązywania procedur: procedury dotyczą zasad postępowania pracowników szkoły podczas dezynfekcji sal i łazienek

 

Uczestnicy postępowania: zakres odpowiedzialności: pracownicy szkoły: pracownicy kuchni, pracownicy obsługi

 

Pracownicy szkoły zobowiązani są do ścisłego przestrzegania niniejszej procedury ustanowionej na czas zagrożenia koronawirusem COVID-19.

 

Dezynfekcja pomieszczeń

 

  1. Pracownicy szkoły zobowiązani są do dezynfekcji rąk płynem do dezynfekcji przed każdorazowym wejściem do budynku szkoły.
  2. Pracownicy szkoły zobowiązani są do regularnego mycia rąk wodą z mydłem również po wykonaniu czynności związanych z myciem i dezynfekcją sal i łazienek i innych powierzchni
    w szkole.
  3. Podczas mycia i dezynfekcji pomieszczeń szkoły pracownicy zobowiązani są używać środków ochrony osobistej, w tym rękawiczek, maseczek ochronnych.
  4. Pracownicy szkoły myją i dezynfekują sale i łazienki dziecięce oraz dla personelu co najmniej raz  dziennie, w czasie gdy w pomieszczeniach nie przebywają dzieci/uczniowie ani inne osoby.
  5. Pracownicy szkoły zobowiązani są sprzątać ciągi komunikacyjne i powierzchnie płaskie oraz dezynfekować powierzchnie dotykowe takie jak: poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł, klawiatury komputerowe – co najmniej raz dziennie, po zakończeniu zajęć lekcyjnych i rozejściu się dzieci/uczniów do domów.
  6. Pracownicy szkoły sprzątają i dezynfekują blaty stołów, powierzchnie pod stołami w salach
    i w pomieszczeniach do spożywania posiłków przed każdym posiłkiem i po każdym posiłku dzieci/uczniów.
  7. Pracownicy szkoły zobowiązani są myć i dezynfekować zabawki lub inny sprzęt, po każdym użyciu przez dziecko/ucznia (chyba że jest tyle zabawek/sprzętów, że każde dziecko / każdy uczeń używa innej/innego).
  8. Pracownicy szkoły zobowiązani są do przestrzegania zasad szczególnej ostrożności podczas korzystania z płynów dezynfekujących do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Korzystając z nich, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka.
  9. Należy ściśle przestrzegać czasu niezbędnego do wietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń
    i sprzętu, tak aby nie narażać dzieci/uczniów na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

 

Dezynfekcja zabawek i sprzętu

 

  1. Podczas mycia zabawek i sprzętu w pierwszej kolejności należy uważnie wyczyścić przedmiot, dokładnie myjąc jego powierzchnię chusteczkami czyszczącymi lub wyszorować specjalnym preparatem pod nazwą: płyn uniwersalny ,,Floor” itp. i przemyć ciepłą wodą. W ten sposób usuwamy brud, tłuszcz, a także wiele bakterii. Podczas mycia trzeba zwrócić uwagę na trudno dostępne miejsca, jak zagłębienia i chropowate powierzchnie.
  2. Przedmioty (zabawki i sprzęty) należy spryskać preparatem do dezynfekcji pod nazwą: ,,Sanytol” itp.,  pozostawić do wyschnięcia, a następnie dokładnie opłukać wodą. Nie należy stosować tych preparatów do zabawek pluszowych.
  3. Należy ściśle przestrzegać minimalnych czasów dezynfekcji wypisanych na używanych preparatach – ten czas gwarantuje usunięcie mikrobów w warunkach czystych. W przypadku krótszej ekspozycji na preparat wirusy i bakterie mogą wykazać częściową odporność na działanie środka dezynfekującego. Po dezynfekcji każdy przedmiot należy opłukać wodą lub przetrzeć wilgotną ściereczką (zależy od używanego środka do dezynfekcji i zaleceń określonych przez producenta).

 

Czyszczenie zabawek/sprzętów na placu zabaw/na boisku szkolnym

 

Jeżeli będzie czynny plan zabaw to obowiązują poniższe przepisy

 

  1. Pracownicy szkoły są zobowiązani do czyszczenia detergentem pod nazwą: ,,Sanytol” itp.  jeden raz dziennie wyznaczonego sprzętu na placu zabaw/na boisku szkolnym oraz dezynfekcji używanego przez dzieci/uczniów sprzętu.
  2. W celu wyczyszczenia dużych zabawek/sprzętu z plastiku, metalu i drewna (na placu zabaw/na boisku szkolnym) należy oczyścić powierzchnię przedmiotów wodą z płynem do mycia oraz przetrzeć ściereczką nasączoną środkiem dezynfekującym, a następnie mokrą ściereczką, która zniweluje zapach preparatu i pozostawić do wyschnięcia, tak aby odparował chlor (lub inny środek dezynfekujący).

 

Sposób prezentacji procedury

 

  1. Umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej szkoły.
  2. Zapoznanie rodziców/opiekunów z obowiązującą w szkole procedurą poprzez przekazanie jej treści z wykorzystaniem środków zdalnej komunikacji.
  3. Udostępnienie dokumentu na tablicy ogłoszeń w szkole.
  4. Zapoznanie wszystkich pracowników szkoły z treścią procedury.

 

Tryb dokonania zmian w procedurze

 

Wszelkich zmian w opracowanych procedurach może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek rady pedagogicznej dyrektor szkoły. Wnioskodawcą zmian może być również rada rodziców. Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.

 

Zasady wchodzą w życie z dniem: 25.05. 2020 r.

 

Andrzej Karczewski

(podpis dyrektora)